Akbank Genel Müdür Yardımcısı Keler: Kur olması gereken yerden epey uzak değil

RAM

New member
Akbank Genel Müdür Yardımcısı Keler: Kur olması gereken yerden epey uzak değil
Akbank Özel Bankacılık ve Yatırım Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Dr. Alp Keler, Akbank Private Banking’in 20. yılını kutlaması ötürüsıyla basın mensuplarıyla bir ortaya geldiği görüşmede soruları yanıtladı.

Keler, varlık idaresinde son devirde küresel alanda değerli gelişmelerin yaşandığını, algoritmik yatırımlar ve roboadviser tahlillerin ön plana çıktığını belirterek, “Roboadviser’lar piyasadaki gelişmelere bağlı olarak yatırım karar alma sürecinde ağır olarak kullanılıyor ve roboadviser’lar yardımıyla daha geniş kitlelere muhakkak dijital kanallar üzerinden yatırım danışmanlığı hizmeti verilebiliyor. Türkiye’de roboadviser’ı birinci başlatan Ak Portföy olup, şu anda portföy idaresinde de faal olarak kullanılmaktadır” diye konuştu.

Keler, son bir kaç yılda Türkiye’de yatırım alışkanlıklarının kapsamlı bir biçimde değiştiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Uzun yıllar pay senedi piyasalarında 1 milyon civarında yatırımcı vardı. Bu sayı salgının da tesiriyle daha sonradan gerilese de 2,7 milyona kadar yükseldi. Kıymetli bir artış yaşandı. Keza fon piyasası da o denli. Teknolojisinden sıhhat dalına ve toplumsal sorumluluğa kadar tematik fonlar inanılmaz çeşitlendi. Kripto piyasalarına ve yurt dışı pay senedi piyasasına yatırımlar da fazlaca arttı. Bu çeşitlenmeyi sağlayan iki ana niye var; biri dijitalleşme paralelinde bu eserlere erişimin kolaylaşması. İkincisi ise bu mamüllerin performansı. Son iki yıla baktığımızda döviz, altın, gayrimenkul ve sektörel bazda Türk pay senedi piyasası yükseliyor. Bütün finansal yatırımlarda bir pahalanma var. Bu da yatırım alışkanlıklarını değiştirdi ve klasik mevduat yatırımlarının hissesinin azalmasına niye oldu. Ülkenin genelinde yatırım alışkanlıklarında epey temel değişiklikler var.”

‘Yarından beklentim faizlerin sabit bırakılması yönünde’

Alp Keler, dünyada paranın epey bol olduğu bir devirden geçildiğinden bahsederek, biroldukça ülkede varlıklardaki pahalanmanın temel niçinlerinden birinin bu olduğunu söylemiş oldu.

Gelinen noktada, enflasyon ya da tahvil alımlarının azaltımı üzere gelişmelerin konuşulduğunu, doların da güçlü olduğu bir müddetç yaşandığını aktaran Keler, “Bizde de ister istemez son devirde faizdeki seyir, kurdaki hareketi etkiliyor. (Merkez Bankası faiz sonucu) Benim yarından beklentim faizlerin sabit bırakılması istikametinde lakin piyasada 100 baz puana kadar genel bir indirim beklentisi var” dedi.

‘Dövizin fiyat hareketine uzun vadeli bakmak lazım’

Keler, Türkiye’nin hayli güçlü bir ülke olduğuna inandığını vurgulayarak, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Türkiye’de bilhassa dolarizasyonun çok yüksek olduğunu gözlemliyoruz. Bu manada dünyadaki en yüksek ülkelerden biri. Bunun temel sebebi de biraz ekonomik temellerle ilişkili. Burada doların yahut dövizin fiyat hareketine uzun vadeli bakmak lazım. Ekonomik göstergelere bakmalıyız. Bunlar nedir; alım gücü paritesi, ülkeler ortası faiz ve enflasyon farkı, Merkez Bankası’nın deklare ettiğı gerçek efektif döviz kuru endeksi… Bu düzeylere göre baktığımızda, aslında kurun olması gereken yerlerden hayli uzak olmadığını söyleyebilirim lakin devir dönem yabancı yatırımcıların ve kişisel yatırımcıların davranışları, kurumların döviz alımları üzere piyasadaki hareketler, kısa vadede dalga uzunluklarını harekete geçiriyor. Burada rezervler, dış ticaret ve cari açıkla ilgili biroldukça tahlil yapılabilir. Burada gerçek siyasetleri uygulayabilirsek, ben farklı varlık sınıflarının devir dönem ön plana çıkabileceğini düşünüyorum. Örneğin son devirde döviz hareketli lakin öbür taraftan Türk varlıklarının fazlaca daha ucuz hale geldiğini söyleyebilirim. Pay senedi piyasaları tarafında bankacılık bölümü bilhassa BBVA’nın açıklamasının akabinde hareketlendi. Fakat baktığımızda bu hareket yüzde 10-15 olsa da dolardaki artış da tıpkı oranda. ötürüsıyla bugün Türkiye’de pay senedi piyasaları tüm dünyaya kıyasla fazlaca ucuz. Fiyat/kazanç oranı ve piyasa değeri/defter pahası olarak bakarsak tarihi taban düzeylerde. Banka payları 10 yıldır TL bazında neredeyse yatay seyrediyor, dolar bazında da tarihi taban düzeylerine hayli yaklaştı. Bu da uygun konjonktürde ilginin artabileceğini gösteriyor.”

‘TL mevduat faizleri, siyaset faizinin yavaşça üzerinde gidecek’

Alp Keler, mevduat faizlerinin seyrine ait gelen bir soru üzerine, “TL mevduat açısından bankalarca verilen faizin, Merkez Bankası’nın siyaset faizinin yavaşça üzerinde gideceğini düşünüyorum. Döviz mevduatlarına verilen faizin ise mecburî karşılıkların yüksek olması ve vakit zaman revize edilmesi niçiniyle bir ölçü düşük seyretmesini bekliyorum, zira burada risk algısından fazla daha epeyce birtakım siyasetler belirleyici oluyor” karşılığını verdi.

Mevcut enflasyon ve faiz düzeyine bakıldığında negatif faiz sürecinin yaşandığını belirten Keler, burada küresel faktörlerin de tesirli olduğunu, içeride de kur geçişkenliği riskinin bulunduğunu anlattı.

Keler, enflasyon beklentilerinin burada epeyce kıymetli olduğunu vurgulayarak, “Son 10-15 yıllık devirde negatif faiz sürecinin kısa sürdüğünü, yalnızca birkaç ayla sonlu kaldığını görüyoruz. Bu da ya faizlerin bundan etkileneceğini ya da enflasyonun aşağı ineceğini gösteriyor. Burada önümüzdeki periyot için en belirleyici faktör enflasyon olacak” dedi.

Sermaye piyasalarına epey inandığını anlatan Keler, şunları kaydetti:

“Türkiye’de sermaye piyasalarının önü epey açık zira yatırım alışkanlıkları epey farklı alanlardan büyüyüp gelişiyor. Gelişim ve gayrimenkul fonları önemli manada gelişiyor. Birkaç yıl evvel hiç olmayan emtia ve yurt dışı pay bazlı yatırım araçlarını bugün konuşuyoruz. Dünyada da bu eğilim mevcut. Sermaye piyasaları ulaşılabilir, süreç yapılabilir ve farklı eserlerden farklı gelirler elde edilebilir durumda. Bilhassa yeni kuşak hayli ilgili. Bu gelişme, önümüzdeki en az 10-20 yıla yansıyacak bu gelişme. Katlanarak gelişeceğini düşünüyorum. Bizde de derinliğin gelmesini kaliteli şirketlerin halka arzlarıyla mümkün olacağına inanıyorum.”

Kripto para piyasalarına bakışına dair soruyu da yanıtlayan Keler, “Bu piyasada Türkiye’den yaklaşık 4-5 milyon yatırımcı bulunduğu düşünülüyor. Önümüzdeki devirde bu hususta bir regülasyon çıkması bekleniyor. Bunun da SPK üzerinden tanımlanması bekleniyor. Bu tanımlama yapıldıktan daha sonra bizim üzere kurumların da kriptoya dayalı süreçlere ne biçimde entegre olacağına bakacağız. Mevzuat belirtildiktan daha sonra bizler de ona yönelik finansal eserler dizayn edeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.