“Almanya artık rekabetçi değil”

RAM

New member
Dört günlük hafta yarardan çok zarar mı veriyor? İşveren Başkan Dulger evet diyor. Nüfusun bir kısmı bunu çok farklı görüyor.

Federal Maliye Bakanı Christian Lindner teorik olarak refahımızı sağlamak için fazla mesainin gerekli olduğundan bahsederken, pratikte giderek daha fazla insan kesintiye gitmeye karar veriyor. Dört günlük hafta herkesin dilinde ve tabii ki Rainer Dulger de bunu kaçırmıyor.

t-online röportajında, işveren başkanı şüphelerini dile getirdi. Kendisiyle yapılan röportajın tamamını buradan okuyabilirsiniz. Eski İçişleri Bakanı Thomas de Maizière de geçtiğimiz günlerde itiraf ettiği gibi eleştirel. Bazı çevrimiçi okuyucular endişeleri paylaşıyor, diğerleri aynı fikirde değil ve dört günlük bir haftayı savunuyor.

“Mal varlığımızı ortadan kaldırırdık”

Jurgen Lugert çalışma saatlerinin düşürülmesine izin verilmesinin işçi ve işveren arasında bireysel bir anlaşma olarak kalmasını savunur. “Daha az çalışmak istiyorsanız, çalışma saatlerinizi azaltabilirsiniz – ancak o zaman lütfen ilgili ücret kesintilerini kabul edin.”

Yasama organı müdahale edip haftada dört gün kuralı koyarsa, bu t-online okuyucusunun çıkarına olmaz: “Böyle kaba önlemlerle, sonunda refahımızı ortadan kaldırırız” diye yazıyor.

“Bu arzu edilir değil mi?”

Vardiyalı çalışanlar, “Çalışanların performansında hiçbir şeyin bozulmadığını kanıtlayan birçok çalışma ve saha testi zaten var” diyor konstantin. Tam tersi: “Bunu deneyen şirketler daha verimli hale geldi ve çalışanlar daha mutlu. Bu bir işveren için arzu edilen bir şey değil mi?” kendisi sadece 32 saat çalışan t-online okuyucusuna retorik bir şekilde soruyor.

“Sorumsuz”

“Bana göre, haftada dört gün çalışmak, haftalık çalışma süresinin azaltılmadan beş yerine dört güne dağıtılabildiği durumlarda anlamlıdır” diyor. Albert kıç doruk. “Bunun ön koşulu, iş süreçlerinin bireysel işçinin üretkenliği veya hizmeti etkilemeyecek şekilde çalışabileceği şekilde organize edilebilmesidir. Bu, hepsinde olmasa da bazı endüstrilerde ve alanlarda elbette mümkündür.”

t-online okuyucu, aynı ücretle haftalık çalışma süresinin azaltılmasını “ekonomik kalkınma için kesinlikle zararlı ve sosyal güvenliğin tüm alanlarında zaten ciddi olan sorunların önemli ölçüde ağırlaşmasına yol açacaktır” olarak değerlendirdi. Bu nedenle, bazıları ücretlerde indirim yapılmadan dört günlük bir hafta talep ettiğinde bunu “sorumsuzca” olarak nitelendiriyor.

Gömülü içerik simge resmi

Göm

“Rahatlamayı hak ediyor”

Brian Weißbeck diyor ki: “Zaman değişti. Daha hızlı ilerliyorlar ve daha fazla stresle ilişkilendiriliyorlar. Bu nedenle sağlık kısıtlamaları da bekleniyor. Bu nedenle de haftada dört gün bana mantıklı geliyor.” Ancak, onayı uzun vadeli işçilerle sınırlıdır.

“Benim gibi 34 yıl veya daha uzun süredir aralıksız çalışan işçiler rahat etmeyi hak ediyor.”

“Hala hayattayım”

“Haftada 40 saat çalışmak bugünlerde korkutucu bir haber” kurt Biedermann. “Yalnızca sırıtabiliyorum. 1955’te hâlâ cumartesi günleri dahil olmak üzere haftada 48 saat çalışıyordum – ve hâlâ hayattayım!” Haftada 32 saat çalışma talebini uygunsuz buluyor.

“Daha iyi iş-yaşam dengesi için kavramlar bekleniyor”

Eleanor zafer görüşmecimizin ifadelerine katılmamaktadır. “İşveren başkanı Rainer Dulger’in kendisi de müvekkil konusunda pek güncel değil mi? Almanya’daki birçok şirkette projeler, herhangi bir çalışma süresi belirtilmeden yıllardır hedeflere göre işleniyor. Hatta üretim şirketlerinde bile sözleşmeyle kararlaştırılan çalışma Saatler 4 güne düşürülürken, makineler 24 saat çalışmaya devam ediyor.”

t-online okuyucusu, haftada beş günden dört güne inmeye karar verdiğinizde, eskisi gibi kazanmak istemenizin bir yanlış anlama olduğunu düşünüyor: “Hiçbir çalışan, sözleşmeyle kararlaştırılan çalışma saatlerinin asgariye indirilecek ve maaşın tamamı ödenecek Sadece daha iyi bir iş-yaşam dengesi sağlayacak konseptlerin geliştirilmesi bekleniyor.Dülger Bey panik söylemleri yaymak yerine üyelerini bunu yapmaya teşvik etmelidir.”

t-online editörü Nora Schiemann, genç neslin çalışma ahlakından bahsediyor. (Kaynak: t-çevrimiçi)