Almanya’da onbinlerce çırak kayıp

RAM

New member

Giderek daha az insan esnafta çalışmak istiyor. Yeni çıraklık yılı başlamadan önce bile, ülke çapında binlerce pozisyon boş.

Yeni çıraklık yılının başlamasına altı hafta kala, on binlerce çıraklık pozisyonu hala doldurulmadı. Alman Zanaatkarlar Merkez Birliği’nin (ZDH) Pazartesi günü yaptığı duyuruya göre, Haziran ayı sonunda yaklaşık 36.000 çıraklık hâlâ açıktı. Zanaat başkanı Jörg Dittrich, “Bu haftalarda okul bitirme sertifikası alacak tüm gençleri” “zanaat işine girin” diye teşvik etti.

Dernek, bu yıl şimdiye kadar eğitim pazarındaki gelişimi olumlu görüyor: Ocak ve Haziran ayları arasında, meslek odalarının çıraklık kayıtlarına 63.565 eğitim sözleşmesi girildi – geçen yılın aynı dönemine göre neredeyse yüzde dört daha fazla. Haziran ayı sonunda hala açık olan çıraklık kontenjanlarının sayısı bir önceki yıla göre yüzde 6,8 arttı ve bu, dernek tarafından şirketlerin “eğitime olan kesintisiz yüksek bağlılığının” bir kanıtı olarak görülüyor. İlk haberi Bild gazetesi verdi.

Fırsatlar “mükemmel”

Toplamda, şu anda esnafta yaklaşık 250.000 zanaatkar sıkıntısı var – ve “enerji, ısıtma ve mobilite geçişi için gerekli olan güneş enerjisi sistemlerini, ısı pompalarını, elektrikli şarj istasyonlarını kurmak için gelecekte birkaç bin ek vasıflı işçiye ihtiyaç duyulacak. ve binanın izolasyon ve enerji tesisatı onarımlarını yapmak”.

Derneğe göre, vasıflı işçilere olan ihtiyaç tüm iş kollarında, iklimlendirme ve enerji ticaretinde, aynı zamanda gıda, sağlık ve diğer tüm ticaretlerde yüksektir.

Dernek Başkanı Dittrich, profesyonel ve kariyer fırsatlarının “mükemmel” olduğunu ilan etti. “Geleceği şekillendirmek istiyorsanız, faydalı bir şeyler yapmak istiyorsanız, günlük el işi ürün ve hizmetlerine katkıda bulunmak istiyorsanız: El sanatları sizin için doğru yer.”

“Eğitimde dönüşüm” talep edildi

Dittrich, akademik ve profesyonel eğitimin siyasi ve mali eşitliğine yönelik bir “eğitimsel dönüş” çağrısında bulundu. Bunun da kanunda yer alması gerekir.

Ticarette vasıflı işçileri güvence altına almak, uzun zamandır ticaretin, toplumun ve siyasetin birlikte çalışması gereken bir bütün olarak toplum için bir görev olarak anlaşılmıştır. “Daha fazla gencin mesleki eğitim almasını sağlamak için birlikte elimizden gelen her şeyi yapmalıyız.”