Almanya’da refah risk altında mı? Total metal başkanı uyardı

RAM

New member
Almanlar bir zamanlar ülkelerini çıplak elleriyle yeniden inşa etmişti. Ve bugün? Total metal başkanı Stefan Wolf, refahımızın risk altında olduğu konusunda uyarıyor.

Zayıf PISA sonuçları, haftada dört gün çalışma isteği ve her geçen gün daha fazla erken emekli: Almanya hâlâ performans gösterebiliyor mu? Yoksa düşük faizli bir topluma mı dönüştük?

Başka hiçbir sosyal konu gibi bu tartışma da 2023 yılını şekillendirdi ve tartışmalara yol açtı. Açıkça konuşmaktan çekinmeyen kişilerden biri de Stefan Wolf. İşveren derneği Gesamtmetall’in başkanı, çocukların performansın ne anlama geldiğini anlamalarının ne kadar önemli olduğunu defalarca vurguluyor. Wolf, aksi takdirde Almanya’nın daha da fakirleşme riskiyle karşı karşıya kalacağını söylüyor – refahın kaybı nedeniyle ekonomik olarak, ama aynı zamanda örneğin artık kimsenin kulüplerle ilgilenmemesi nedeniyle sosyal olarak da.

Berlin’deki röportajda kendisinin nasıl bir başarı duygusuyla büyüdüğünü, politikanın başarıyı nasıl teşvik etmesi gerektiğini ve kızını büyütürken kendisinin neyi farklı yapması gerektiğini anlatıyor.

t-online: Bay Wolf, en son ne zaman bir şeyi başarmış olmaktan gerçekten gurur duydunuz?

Stefan Wolf:
Hayatımdaki pek çok şeyden gurur duyuyorum. Beni özellikle mutlu eden şey Elring Klinger’in korona salgınını iyi atlatmasıydı. Bu çok zor bir dönemdi ve beni gururlandırıyor.

Bu sana tam olarak nasıl hissettirdi?

Büyük bir başarı bana ilham veriyor ve bu başarıyı emeği geçen herkesle paylaşıp büyük bir şekilde kutlamak istiyorum. Şu da çok önemli: Başarıları doğru bir şekilde kutladığımızda başarının buna değdiğini hissederiz. İster sporda, ister okulda, ister işte.

Biz Almanlar başarıyı nasıl kutlayacağımızı unuttuk mu?

Evet. Başarılarımızdan dolayı kendimizi yeterince kutlamıyoruz. Artık çocuklarımıza da pek öğretemiyoruz. Daha fazla not yoksa bir öğrenci iyi bir performanstan nasıl mutlu olabilir? Gol sayma uygulaması kaldırılırsa genç oyuncular futbolda galibiyeti nasıl kutlayacak? Başarı fikrinin insanların doğasında olduğuna inanıyorum, sadece onu yeniden uyandırmamız ve teşvik etmemiz gerekiyor.

Tırnak işareti

Ben de hiçbir zaman kazanan sertifikası almadım.

Stefan Kurt

Hangi performans anlayışıyla büyüdünüz?

Annem ve babam ve öğretmenlerim bana her zaman şunu söylerdi: Hayatta bir şeyi başarmak istiyorsan, başarmalısın. Ve bu performans sizin elinizde. Bana pek uymayan şeylerde bile bunu her zaman dikkate aldım.

Hiçbir zaman en iyi atlet olmadım. Ama yine de beden eğitimi derslerinde, hatta bu yıl çokça konuşulan gençlik milli oyunlarında bile hep çok çalıştım. Ben de hiçbir zaman kazanan sertifikası almadım. Ama gelecek sene denemeye devam ettim, her zaman motivasyonum buydu.

Bu performans anlayışınız hayatınız boyunca sizin için değişti mi?

Hayır gerçek değil. Bankacılık stajımdan sonra hukuk okumaya başladım. Bunda büyük bir hukuk firmasında çalışabilmek için onur sınavına girmeyi gerçekten istememden de etkilendi. Bunun için çok çaba harcadım ve kazananın sertifikasının aksine başardım ve bugün bile bununla gurur duyuyorum.

2023’te Almanya tam olarak en iyi performansa sahip bir ülke izlenimi vermiyor: Ekonomi zayıflıyor, ancak anketler giderek daha fazla insanın erken emeklilik istediğini, sendikaların haftada dört gün çalışma çağrısında bulunduğunu ve öğrencilerimizin Pisa testinde her zamankinden daha kötü performans gösteriyorlar. Almanya hâlâ performans sergileyebiliyor mu?

Herkesi bir araya toplamak istemiyorum ve yapamam; Bugün hala bu işin içinde olan ve kendisi için bir şeyler başarmak isteyen çok sayıda genç var. Ama başarı düşüncesinin benim kuşağıma göre daha az yaygın olduğunu düşünüyorum. Pek çok gencin hayatında başka öncelikleri var. Çalışmanın kötü bir şey olduğu bir boş zaman toplumunda yaşıyorlar. Bence bu doğru değil.