Başkan Wolf işten çıkarmalar bekliyor

RAM

New member

Alman ekonomisine ilişkin beklentiler zayıf: Metal ve elektrik sektörlerinde sipariş durumu zayıf. Total metal patronu Wolf iş kaybı bekliyor.

Gesamtmetall işveren derneği başkanı Stefan Wolf, 2024 yılında metal ve elektrik sektörlerinde işten çıkarmalar bekliyor. “Bunun nedenlerinden biri kötü düzen durumu. Diğer bir neden ise giderek daha fazla şirketin üretimlerini yurtdışına taşımasının artık çok daha cazip hale gelmesidir” dedi Wolf, “Bild am Sonntag”a. Alman ekonomisi “gerçek bir sorun durumuna” doğru gidiyor.

“Alman endüstrisi, yalnızca makine mühendisliği şirketlerinden değil, aynı zamanda otomobil ve kimya gibi diğer önemli sektörlerden de çok az sayıda yeni sipariş alıyor. Bir durgunluğa doğru sürükleniyoruz ve bunun 2024’te nasıl değişeceğini görmüyorum. mevcut koşullar.”

Wolf, Şansölye Olaf Scholz’u (SPD) liderlik eksikliğiyle suçladı. Wolf, “Şansölyeyi takdir ediyorum ama o liderlik etmiyor. Bir Şansölye her şeyi yapmalı, koalisyon ortaklarını ortak bir hedefe bağlamalı ve sonra çözümleri uygulamalıdır. Bu hükümette bunu son derece özlüyorum” dedi.

Vatandaşlık harçlığının artırılması “büyük hata”

Wolf ayrıca Almanya’da performans ilkesinden giderek uzaklaşılmasından da şikayetçiydi. Gesamtmetall’in patronu zaten “iş-yaşam dengesi” terimiyle ilgili bir sorunu olduğunu söyledi. “Diyor ki, iş kötü, hayat güzel. Hayat ve iş zıt şeyler değil.” Wolf, performans ve iş konusunun sadece işverenler ve dernekler tarafından değil, özellikle aileler ve okullarda yeniden olumlu bir şekilde sunulması gerektiğini söyledi.

Wolf, vatandaşların yararına planlanan artışı “büyük bir hata” olarak nitelendirdi: “Bireysel duruma bağlı olarak, örneğin metal ve elektrik endüstrisinde, iki düşük maaş düzeyinde her gün işe gitmek artık faydalı olmayabilir. O zaman çalışmak zorunda kalmadan vatandaşın yararına olan mesafe çok küçük.”