Belarus başkanı Lukaşenko: Cumhurbaşkanı Erdoğan ile sahiden de dostça bağlantılarımız var

RAM

New member
Belarus başkanı Lukaşenko: Cumhurbaşkanı Erdoğan ile sahiden de dostça bağlantılarımız var
Polonya sonundaki göçmenler niçiniyle Batı ile had safhaya siyasi gerginlik sürerken Belarus Devlet Lideri Aleksandr Luşakenko’dan yeni açıklamalar geldi.

TRT Haber röportajında “Önce insanların, yani göçmenlerin Irak, Suriye, Afganistan ve öbür ülkelerden niye kaçtıklarından başlamalıyız” diyen Lukaşenko şu biçimde devam etti: “Çünkü, ABD ile ona hizmet eden Avrupa ve öteki ‘kahraman’ devletler, bu devletleri işgal etti ve bu devletleri neredeyse yerle bir ettiler. Bu insanların, oturmak için meskenleri yok, çocuklarını yedirip giydirme imkanı yok… Bu yüzden onlar, mülteci olup çeşitli güzergahlara, çağrıldıkları yerlere gidiyorlar.”

Göçmenlerin Belarus’a davet edilmeleri tezlerine da yanıt veren Lukaşenko, insanların Belarus’a ‘tamamen yasal olarak’ geldiklerini belirterek, “Bunun için para ödediler. Bunu büsbütün yasal olarak yaptılar. bu biçimde bana söyleyin; şahsen ben yahut Belarus hükümeti, neyi ihlal ettik? Dahası biz, AB ile yapılan geri kabul mutabakatlarını sıkı bir biçimde yerine getiriyorduk esasen. Bu yüzden bizi boş yere suçlamasınlar” tabirlerini kullandı.

Lukaşenko, Türk Hava Yolları’nın (THY) göçmen kriziyle ilişkilendirilmesine de değindi: “THY, dünyanın en kuvvetli hava yolu şirketlerinden biri ve başka kuvvetli şirketlerin rakibi. Fransa, İngiltere, Almanya ve ABD şirketleri için kuvvetli bir rakip. ötürüsıyla bu şirketi bir biçimde bastırmak gerekiyor. Bir sebep uydurdular: göçmenler.”

Lukaşenko ayrıyeten, “Belarus halkı ismine Recep Tayyip Erdoğan’a ve idaresine, Belarus siyasetindeki prensipli ve sorumlu tavrından ötürü teşekkür etmek istiyorum. Verdiğiniz kelamları tutuyorsunuz. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile nitekim de dostça ilgilerimiz var” diye konuştu.

Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko: Erdoğan ile gerçekten dostça ilişkilerimiz var ve Recep Tayyip Erdoğan’ın herhangi bir ricası Belarus tarafından imkanlar dahilindeyse koşulsuz, şartsız yerine getirilir. Aynı yaklaşımı Türkiye’den de görüyorum. https://t.co/wHU7rcJNyc pic.twitter.com/LQprcJFwMm

— TRT Haber Canlı (@trthabercanli) December 13, 2021