Belarus Devlet Lideri Lukaşenko: Polonya sonu kapatırsa sonuçları olacak

RAM

New member
Belarus Devlet Lideri Lukaşenko: Polonya sonu kapatırsa sonuçları olacak
Sputnik’e röportaj veren Lukaşenko, “Orada Polonyalılar ya da diğer birileri beni boğduğunda ben mutabakatlara mı bakacağım? Belarus’la sonu kapatmaya mı karar verdiler. Düzgün, kapatsınlar. Biz o denli pek sık Avrupa Birliği’ne gitmiyoruz. Ya ben sonu kapatırsam ne olacak? Bizim üzerimizden bilhassa de Rusya’ya, Çin’e uzanan akış nasıl sağlanacak?” sözlerini kullandı.

Rusya’nın Ukrayna ile olan güneydeki hududunun kapalı olduğunu, Polonya’nın bu durumda Ukrayna’yı kullanamayacağını belirten Lukaşenko, “Bu niçinle birtakım açıklamalar yapmadan evvel o kuş beynini iki elinin ortasına alıp ne saçmaladığını anlayacaksın” dedi.

Lukaşenko, Polonya’ya sonu kapatıp bundan hangi tarafın daha epeyce ziyan nazaranceğini anlaması teklifinde bulundu.

Devlet Lideri, “Kapatman kimin ziyanına olacak? Kendinin mi? Âlâ, kapat. Fakat bir düşün, Rusya’dan güç kaynaklarını nasıl alacaksın?” dedi.

Lukaşenko, Rusya’nın Ukrayna tarafınca bir saldırganlığıyla karşı karşıya kalması durumunda Moskova’nın yanında olacaklarını, hiç bir vakit Ukrayna’daki milliyetçi zehirlenmelerin yanında durmayacaklarını söylemiş oldu.

Belarus-Polonya hududunda tansiyon, Ortadoğu ülkelerinden gelen binlerce göçmenin, Almanya üzere Avrupa ülkelerine ulaşabilmek için Polonya hududunda toplanmaya başlamasıyla yükselmişti. Durumdan Minsk’i sorumlu tutan Varşova ve Brüksel, Belarus Devlet Lideri Lukaşenko’yu, ülkesine uygulanan AB yaptırımlarına karşı intikam almakla suçluyor. Minsk, bu suçlamaları daha evvel tekraren kere reddetti. Rusya ise kendi lokal havayolu şirketi Aeroflot üzerinden sondaki tansiyonda rol aldığı tarafındaki suçlamaları yalanlamıştı.