Britanya Başbakanı’nın babasını, biri milletvekili oburu gazeteci iki bayan cinsel tacizle suçladı

RAM

New member
Britanya Başbakanı’nın babasını, biri milletvekili oburu gazeteci iki bayan cinsel tacizle suçladı
Britanya’da Muhafazakar Partili Başbakan Boris Johnson’ın (BoJo) babası Stanley Johnson, iki bayan tarafınca cinsel tacizle suçlandı. Suçlamada bulunanlardan biri, Muhafazakar Parti milletvekili Caroline Nokes.

Britanya Parlamentosu Bayan ve Eşitlik Kurulu Lideri Nokes
, bugün 81 yaşında olan Stanley Johnson’ın 2003’teki Muhafazakar Parti kurultayında ‘elinden geldiğince sert biçimde kalçasına şaplak attığı’ tezini lisana getirdi. Akabinde gazeteci Ailbhe Rea da Avrupa Parlamentosu üyeliği yapmış eski Muhafazakar Partili siyasetçinin 2019’daki parti kurultayında ‘kendisini avuçladığını’ söylemiş oldu.

New Statesman mecmuasında çalışan Rea, tweetinde, “hiç birimizin katlanmak zorunda olmadığı bir şeyi, hele de başbakanın babasından geliyorsa, kamuoyuna duyurduğu için Caroline Nokes’a minnettarım” dedi.

Stanley Johnson also groped me at a party at Conservative conference in 2019.

I am grateful to Caroline Nokes for calling out something that none of us should have to put up with, not least from the Prime Minister's father. https://t.co/Uf6lEdatux

— Ailbhe Rea (@PronouncedAlva) November 15, 2021

Nokes, savını, dün gece Sky News’daki çeşitli partilerden bayan milletvekillerinin bayana yönelik şiddetle nasıl uğraş edileceğini tartıştığı programda lisana getirdi.

Bayan vekil, çabucak sonrasında 2010’da kazanacağı Romsey ve Southampton North koltuğuna muhtemel adayken başına geleni şöyleki anlattı: “Gerçekten kıymetli bir adamı hatırlıyorum, o sırada Muhafazakar Parti’nin Devon/Teignbridge adayıydı, elinden geldiğince sert biçimde gerime tokat atıp ‘oh, Romsey, epeyce hoş bir koltuğun var’ söylemiş olduğini hatırlıyorum.”

Tacizcinin kim olduğu sorulduğunda, “Stanley Johnson bunu bana 2005 seçimlerindilk evvel yaptı” cevabını veren Nokes, “hiç bir şey yapmadım ve bundan utanıyorum… artık olsa muhtemelen yapardım” diye ekledi.

No10 declines to comment on allegations of 'inappropriate sexual touching' against Boris Johnson's father https://t.co/ZrAZlLeIOu

— Daily Mail Online (@MailOnline) November 16, 2021

Sky News’un argümanla ilgili soru sorduğu Stanley Johnson, “Caroline Nokes’u hiç bir biçimde hatırlamıyorum, fakat buyrun, yeterli bahtlar ve teşekkürler” dedi. Başbakanlık Sözcüsü, ‘tek tek bireylerle ilgili tartışmalara girmediklerini, Stanley Johnson ile ilgili açıklama yapmayacaklarını’ söylemiş oldu.

Downing Street won't be making a statement regarding allegations made about the PM's father, Stanley Johnson

"Anyone who commits a criminal act we would not condone, but I'm not getting drawn in to allegations against an individual," says spokesmanhttps://t.co/OKAn2oUhJn

— BBC Politics (@BBCPolitics) November 16, 2021

Anamuhalefetteki Personel Partisi’nin Gölge İçişleri Bakanı Nick Thomas-Symonds, iktidar partisinden Başbakan’ın babası hakkındaki argümanlara soruşturma açmasını istedi.

“Muhafazakar Parti’nin kurultayında meydana gelen bu biçimdesine önemli bir iddiayı soruşturması gerektiği apaçık ortada” diyen Thomas-Symonds, “İster epey üst seviye bir milletvekili, ister kurultaya katılan rastgele biri olsun, mağduru dinlemek, tezlerini son derece önemli ve hassas biçimde ele almak bizim bakılırsavimizdir” vurgusunu yaptı.

Sky News’daki tartışma programında bayan milletvekilleri Nokes, Jess Phillips, Dr Rosena Allin-Khan ve Fay Jones, taciz ve akına uğrama tecrübelerini paylaştı.

Emekçi Partisi’nin Gölge Konut İçi Şiddetten Korunma Bakanı Phillips, bir seferinde eski işvereninin saldırısına, Gölge Akıl Sıhhati Bakanı Allin-Khan, kıdemsiz doktorken üst seviye bir tabibin tacizine uğradığını anlattı. Bayan vekiller çocukluklarında uğradıkları tacizleri de aktardı.

Akabinde Nokes, “Gösterdikleri dayanışma ve takviye için kız kardeşlerime teşekkür ederim. Kim olduğunuzu biliyorsunuz ve muhteşemsiniz” diye tweetledi.

Just wanted to thank the sisterhood for the solidarity and support today. You know who you are and you’re amazing
💕

— Caroline Nokes MP (@carolinenokes) November 16, 2021

Bugün Başbakan’ın babasıyla ilgili sorular üzerine İçişleri Bakanı Damian Hinds, “Ben de sizin üzere yeni duydum. Bayanlarla kızların güvenliği ve meskende, işte, sokakta ve çevrimiçi, nerede olurlarsa olsunlar tacizden uzak olmalarının hükümet için mutlak bundan öncelik olduğunu söyleyebilirim” diye genel bir karşılık verdi.

Hinds, “Ama onunla bu husus içinde bir temas kurmuyorum, zira bilmiyoruz, fakat yürütülecek bir soruşturma var ise, bu biçimde olağan olarak bu yapılır” diye ekledi.