Buna hakkınız var, bu nedenle işvereninizden bunun için başvurun

RAM

New member

Çoğu federal eyalette, çalışanlar eğitim izni alma hakkına sahiptir. Bunun için nasıl başvurulur ve nasıl kullanılır.

16 federal eyaletten 14’ünde çalışanların yasal olarak eğitim izni alma hakkı vardır. İstisnalar Bavyera ve Saksonya’dır.

Ancak yalnızca birkaç çalışan mevcut fırsatlardan yararlanıyor: Ifo Enstitüsü tarafından personel hizmeti sağlayıcısı Randstad adına 630 personel yöneticisiyle görüşülen bir ankete göre, ülke genelindeki ortalama yalnızca yüzde 3,5.

Eğitim izni, çok çeşitli ileri eğitim kursları için kullanılabilir – bunların kişinin kendi işiyle ilgili olması gerekmez.

Eğitim izni tam olarak ne anlama geliyor?

Eğitim izni, ileri eğitim için işveren tarafından işten izin alınmasına ilişkin yasal bir haktır. Ve bu, ücretin sürekli ödenmesiyle.

Frankfurt am Main’deki Alman Sendikalar Konfederasyonu’nun (DGB) yasal korumasından Tjark Menssen, “Bunlar dinlenme hakkına sayılmayan ek günlerdir” diye açıklıyor. Bu günler, eğitim izni olarak tanınan ileri eğitim için kullanılabilir.

Ancak çalışanların eğitim izni kullanabilmeleri için işverenleriyle deneme sürelerini tamamlamış olmaları gerekir. Eğitim izni hakkının olduğu her federal eyalet, ilgili düzenlemeleri kendi eyalet yasalarına da bağlamıştır.

Menssen, “Bazı ülkeler küçük işletmeleri uygulamadan muaf tuttu ve her yıl tatil yapabilecek çalışan sayısını sınırladı” dedi. Bu nedenle, kendinizi bu konuda önceden bilgilendirmelisiniz.

Kaç gün eğitim izni var?

Bunun sağlandığı federal eyaletlerde, tam zamanlı çalışanların yasal olarak yılda beş gün eğitim izni alma hakları vardır. Ayrıca her iki yılda bir on güne kadar tasarruf edebilirsiniz. Haftada beş günden daha az çalışıyorsanız, hak buna göre azaltılır.

Bu arada: “Tam zamanlı ve yarı zamanlı çalışanlara ek olarak, mini-işçiler ve çalışanlara benzer çalışanlar da eğitim izni hakkına sahiptir”, “AZ Bildungszeit” ten Lara Körber. Berlin start-up’ı, ilgili seminerlerin sağlayıcılarının tekliflerini yayınlamak için kullanabilecekleri “Bildungsurlauber.de” platformunu işletmektedir.

Kursiyerlerin de eğitim izni alma hakları var mı?

Temelde evet, en azından yasal olarak eğitim izni hakkının olduğu federal eyaletlerde.

Bununla birlikte, yetkilendirme farklı ülkelerde farklı şekilde düzenlenmiştir. Örneğin, Kuzey Ren-Vestfalya’da, Çalışan Eğitim Yasasına göre, kursiyerlerin mesleki eğitimleri sırasında toplam beş günlük siyasi çalışan eğitimi alma hakları vardır. Mecklenburg-Batı Pomeranya’da, yılda beş gün izin hakkı yalnızca siyasi eğitim kurslarına ve gönüllü çalışma için ileri eğitim kurslarına katılım için geçerlidir.

Eğitim iznini nasıl kullanabilirim?

Pazarlama alanında olduğu gibi dil kurslarına, seminerlere veya yönetim eğitimlerine katılmak düşünülebilir. Eğitim izninin bir parçası olarak, sadece Almanya’da değil, dünya çapında yoga veya Pilates gibi tükenmişliği önleme seminerleri için rezervasyon yaptırmak da mümkündür.

Eğitim izni fikri, insanlara toplumdaki ve iş dünyasındaki değişikliklere daha iyi uyum sağlayabilmeleri için daha fazla eğitim sağlamaktır. Menssen, “Profesyonel olarak sizin için neyin yararlı olduğuna çok fazla dikkat etmemelisiniz, ancak ufkunuzu genişletmelisiniz” diyor. Körber, “Hangi bireysel ihtiyaçlara veya öğrenme hedeflerine her zaman zaman ayırmak istediğinizi kendinize sormak” her zaman iyidir, diyor Körber.

Eğitim izni olarak tanınan seminerler için teklifler, örneğin federal eyaletlerin ilgili web sitelerinde bulunabilir. Eğitim Bakanları Konferansı portalında sürekli eğitim portallarına genel bir bakış bulunmaktadır.

Masrafları kim karşılıyor?

Normal tatil izninde olduğu gibi, işverenler maaş ödemeye devam etmekle yükümlüdür. Ancak çalışanlar, seminer ve çalışma materyallerinin yanı sıra seyahat masraflarını da kendileri karşılamalıdır. Ancak, giderler gelir vergisi beyannamesinden düşülebilir.

Ancak, iş için önemli olan ileri eğitimle ilgiliyse, işveren masrafları karşılamalıdır.

Eğitim iznine nasıl başvurabilirim?

Menssen prosedürü şu şekilde açıklıyor: Bir sağlayıcıdan bir teklif arıyorsunuz, onunla iletişime geçiyorsunuz ve katılmak istediğiniz zamanı belirtiyorsunuz.

Sağlayıcı daha sonra çalışanların başvuru için işverene sunması gereken belgeleri gönderir. Körber, “Federal eyalete bağlı olarak, başvuruların işverene eğitim izninden dört ila dokuz hafta önce sunulması gerekir” diyor.

İşveren “hayır” diyebilir mi?

Her bir federal eyaletteki ilgili yasal düzenlemelere bağlı olarak, acil operasyonel nedenler varsa – örneğin hızlı bir şekilde işlenmesi gereken büyük bir sipariş – işverenler tahliyeyi reddedebilir.

Ancak böyle bir durumda talep süresi dolmaz – ertelenen iptal edilmez. Yeni bir tarih bulun ve eğitim izni için tekrar başvurun.

Kendi federal eyaletinizde eğitim izni hakkı yoksa ne yapmalısınız?

Tabii ki, eğitiminize her zaman masrafları kendinize ait olmak üzere devam edebilir ve gerekirse bunun için hafta sonunu veya akşam saatlerini kullanabilirsiniz. Ve: İşveren bunda bir fayda görürse, tabii ki gönüllü olarak destek verebilir.