Çinli tenisçinin ‘Cinsel atağa uğradığımı asla söylemedim’ açıklamasıyla soru işaretleri büyüdü

RAM

New member
Çinli tenisçinin ‘Cinsel atağa uğradığımı asla söylemedim’ açıklamasıyla soru işaretleri büyüdü
Çin’de eski başbakan yardımcısını cinsel hücumla suçlamasının akabinde ortadan kaybolması milletlerarası problem haline gelen tenis yıldızı Peng Shuai’nin ondan sonrasında ortaya çıkması da yeni soru işaretleri yaratmaya devam ediyor. Bayanlar Tenis Birliği’nin (WTA) Peng ile ilgili telaşlar niçiniyle Çin’deki tenis turnuvalarını askıya alması daha sonrası yaşanan gelişmede, eski dünya çiftler bir numarası, cinsel atağa uğradığını asla söylemediğini sav etti.

Singapur’da Çince yayımlanan Lianhe Zaobao gazetesinin paylaştığı ve pazar günü Şangay’da çekildiğini söylemiş olduği görüntüde Peng, genelde Pekin’deki konutunda kaldığını, fakat canının istediği üzere serbestçe dışarı çıktığını söyleyerek şu biçimde konuştu:

“Her şeydilk evvel hayli değerli bir şeyi vurgulamak istiyorum. Birinin cinsel saldırısına uğradığımı yazdığımı asla söylemedim. Bu noktayı hayli net biçimde vurgulamam lazım.”

A Chinese-language newspaper in Singapore posted a video of tennis player Peng Shuai. In it, she tells a reporter "I have never said that I wrote that anyone sexually assaulted me.”https://t.co/Algy4WBsjb

— AP Sports (@AP_Sports) December 20, 2021

Muhabir, Peng’e, ondan sonrasında silinen 2 Kasım’daki uzun ve detaylı paylaşımının nasıl ortaya çıktığını, hesabının mi hacklendiğini sormadı.

Gazete, Peng’le 4 Şubat’ta başlayacak Pekin Kış Olimpiyat Oyunları ile ilgili bir tanıtım etkinliğinde görüştüğünü belirtti.

Peng, eski NBA yıldızı Yao Ming ve öbür önde gelen Çinli atletlerle bir arada hür tarz kayak müsabakasını izlediği bir tesisin seyir terasında görüntüye çekildi.

3 Olimpiyat ve bir Wimbledon şampiyonluğu bulunan tenisçi, Çin toplumsal medya platformu Weibo’daki teyitli hesabında yaptığı paylaşımda, Çin Komünist Partisi’nde (ÇKP) kıymetli bir figür olan eski Başbakan Yardımcısı Zhang Gaoli’yi (75) cinsel akınla suçlamıştı. Akabinde silinen paylaşımın ekran manzaraları internette dolanıma girdi.

Bu ortada ortalarda gözükmeyen ve haber alınamayan Peng (35) için dünya çapında politikler, tenisçiler ve öteki sportmenler tasa ve dayanışma bildirileri yağdırdı. Çin Global Televizyon Ağı’nın (CGTN) yabancılara yayın yapan kolunun Peng’e mal ederek yayımladığı İngilizce yazılı açıklamada, Zhang’a yönelik suçlamaları geri çektiği tabir edildi. 19 gün daha sonra Pekin’de ortaya çıkıp tenis etkinliklerinde görülen Peng, Milletlerarası Olimpiyat Komitesi (IOC) Lideri Thomas Bach ile yarım saat boyunca görüntü konferans yoluyla görüştü. Buna karşın, WTA’dan Çin’deki tüm etkinliklerini süresiz askıya alma açıklaması geldi.

Singapur gazetesine verdiği mülakatta, CGTN’de yayımlanan ve toplumsal medya kullanıcıları tarafınca yepyeniliği sorgulanan İngilizce açıklamaya, Çinli tenisçi, Çince yazdığı açıklamanın çabucak sonrasında İngilizceye çevrildiği, ancak iki versiyon içinde mana bakımından kıymetli bir değişiklik olmadığı izahatını getirdi.

WTA’nın idare şurası, oyuncular, tertipler ve sponsorların da dayanağıyla Hong Kong dahil Çin’deki tüm turnuvaları durdurma atağı, bugüne dek bir spor kuruluşunun Çin’e karşı aldığı en kuvvetli hal oldu ve WTA için milyonlarca dolar kayba yol açacak bulunmasına karşın alındı.

WTA, Pekin’den, Peng’in suçlamalarını soruşturması ve eski dünya çiftler bir numarasıyla direkt irtibat kurmasına müsaade vermesini talep ediyor.

Farklı tavır alan Memleketler arası Olimpiyat Komitesi (IOC), Peng ile imajlı sohbetin akabinde tenisçinin uygun olduğuna inandığını duyurdu.

Her halükarda birtakım bölümlerce insan hakları telaşları nedeni öne sürülerek protesto edilen Pekin Kış Olimpiyatı ile ilgili tartışmalara Peng sıkıntısı de eklendi.