Dakar Rallisi’nde birinci kere iki Suudi bayan şoför yarışacak

RAM

New member
Dakar Rallisi’nde birinci kere iki Suudi bayan şoför yarışacak
Mashael Al-Obaidan ve Dania Akeel isimli iki Suudi bayan şoför, gelecek ay Suudi Arabistan’da düzenlenecek 44. Dakar Rallisi’ne katılarak tarihe geçecek.

Suudi Araba ve Motosiklet Federasyonu’nun yaptığı açıklamaya göre, gelecek ay düzenlenecek yarışta birinci kere Suudi bayan şoförler de yarışacak.

Suudi Arabistan’da bayanların araba kullanmalarına yönelik yasak, 2018 yılında kaldırılmıştı.

33 yaşındaki Suudi bayan şoför Al-Obaidan, “Bu ünlü yarışta araç sürmek, bir hayalin gerçekleşmesi olacak. Sevdiğim şeyi yapıyorum ve yaptığım şeyin birfazlaca beşere ilham verdiğini söyleyen insanlardan büyük takviye alıyorum” diyerek şu sözleri kullandı:

“(Daha evvel FIA Dünya Kupası) serisinin en sıkıntı raundunu yedinci olarak bitirdiğimde, bu sporda 15 yıldan uzun müddettir yarışan rakiplere karşı, bunu yapabileceğimi biliyordum. Çok geçmeden başarılarımla kapıları açtığımı ve mahzurları aştığımı fark ettim. Bayanların çıktığımız seyahati anlamalarını sağlıyor ve bize katılmalarının önünü açıyoruz.”

33 yaşındaki Suudi şoför Akeel ise, geçtiğimiz yıl Bahreyn’de kaza geçirdiğini hatırlatarak, “Kazadan daha sonraki aylar acı vericiydi ancak ameliyata muhtaçlık duymadığım için şanslıydım. Motor sporlarında riskleri kabul ediyorsunuz ve en nihayetinde bir seçim yapmak zorundasınız” dedi.