“Drama kurtarılabilirdi”

RAM

New member
Bundeswehr, temel çocuk güvenliği, mülteci masrafları – trafik ışığı para konusunda çekişiyor. Ekonomist Achim Truger şöyle düşünüyor: Bu önlenebilirdi.

Maliye Bakanı Christian Lindner’ın (FDP) parası bitti. En azından onun söylediği bu. Son vergi tahminine göre, Hazine’den elde edilen gelir, 2024’ten itibaren sonbaharda tahmin edilenden yıllık 30 milyar avro daha az olacak.

Lindner’ın hikayesine pek inanmayan bir kişi, federal hükümete ekonomik konularda tavsiyelerde bulunan beş “ekonomi bilgesinden” biri olan ekonomist Achim Truger’dır. Loncasındaki solcu, sendika yanlısı kampla daha çok ilişkilendirilen Truger, devlet bütçesiyle ilgili bazı anlaşmazlıkları “değersiz” buluyor ve bir röportajda açıkladığı gibi sonbahar için daha da fazla vergi geliri bekliyor. t-çevrimiçi.

t-online: Sayın Truger, önümüzdeki beş yıl içinde Hazine beklenenden 150 milyar avro daha az alacak. Şimdi gıcırdayana kadar kurtarmamız gerekiyor mu?

Achim Truger:
Hayır, kesinlikle zorunda değiliz. Yeterince para olurdu, sadece doğru yapmamız gerekiyordu.

Bu, Maliye Bakanı Christian Lindner için kulağa farklı geliyor.

Bu doğru. Bay Lindner vergi tahminini çok profesyonelce sunuyor. Sonuçları, artık herkesi kurtarması için uyarması gereken katı bir saymanmış gibi sunar. Az önce sunduğu şey aslında hiç de şaşırtıcı değil: Geçen sonbahardaki tahmine kıyasla eksik olan yılda yaklaşık 30 milyar avro, neredeyse tamamen enflasyon düzeltmesinden, yani sadece bu yıl uygulanan gelir vergisindeki indirimden kaynaklanıyor. etkili oldu Yani bu mali boşluk bir duyuru ile geldi.

Trafik ışığı hükümeti, gelir vergisi oranlarını ayarlayarak, devletin kendisini enflasyondan zenginleştirmesini engellemek istiyor. Bu iyi ve doğru değil mi?

İlk bakışta evet, ama ikinci bakışta şunu söyleyebilirim: enflasyona göre vergi düzeltmesi bir hataydı.

imago görüntüleri 0242981684
imago görüntüleri 0242981684

Ekonomist Achim Truger: “Maliyetleri hiç kısmayacağım.” (Kaynak: IMAGO)

Çünkü şimdi böyle olmaması gereken devlet bütçesini tartışıyoruz. Temel çocuk güvenliği veya belediyelerin çok sayıda mülteciyi finanse etmesi için ek para konusundaki onursuz çekişmeler – bu dram önlenebilirdi. Ama beni rahatsız eden başka bir şey daha var.

Enflasyon için vergi ayarlaması öncelikle toplumdaki zenginlere fayda sağlar. Gelir dağılımını daha da yukarılara taşımak için tarife değerlerini de ayarlamak yerine basitçe vergiden muaf temel ödeneği artırmak çok daha iyi olurdu.

Ama şimdi bunların hepsi bitti, gelecek yıl bütçede, tasarıya bağlı olarak 14 ila 18 milyar avroluk boşluk var. Nasıl durdurulur?

Mesela sadece bu yıl borç frenine bu kadar sarılmayarak.

Tabii ki şimdi bunu söylüyorsun.

Çünkü bu böyle. Sonuç olarak, olağanüstü ekonomik duruma rağmen daha fazla kredi almak istemedikleri için bu yıl yaklaşık 40 milyar avroluk rezerv boşa gidecek. Bu erken oldu. Kesinlikle daha fazla borç alabilirdik, AB Komisyonu da borç kurallarından genel bir muafiyet ilan etti.

Tırnak işareti

Yükselen faizler elbette devlete de yük oluyor.

Achim Truger

Ama borç freni tartışmasını gelecek yıl yapmamız gerekmez miydi?

Bu olabilir. Ancak o zaman önümüzdeki yıl mali uçurumdan daha kolay çıkabilirdik. O zaman akut krizden yeni bir normale geçiş daha kolay olurdu.

İleriye bakalım: temel çocuk güvenliği, silahlı kuvvetler, ısınma sübvansiyonları – şimdi nereden kesinti yapmaya başlarsınız?

Hiç kırmızı kalem yapmıyorum. Bu benim işim değil ve istemiyorum. Çünkü herkes gibi bende de bütçe için güvenilir rakamlardan, önerilerden ve ölçütlerden yoksunum. Bu en büyük şaka.

Mali sağlamlığa başvurmaya devam edenler, her zaman başkalarının harcamalarına ve arzularına öncelik vermesi gerektiği anlamına gelir. Maliye Bakanlığı’nın somut önceliklendirme önerisi nerede? Neden uzun zamandır bir şey yok? Bunun mantıklı bir yaklaşım olduğunu düşünmüyorum.