ECB faiz oranlarını %0,25 artırıyor: “Enflasyon çok yüksek”. Lagarde: “Daha gidecek çok yolumuz var”

Muqe

New member
MİLANO – ECB, son toplantıda olduğu gibi 25 baz puan art arda sekizinci kez faiz artırımına giderek beklendiği gibi ilerliyor ve bundan sonraki adımların atılması gerektiğini açıkça ortaya koyuyor.

Böylece Merkez Bankası nezdindeki mevduat faizi %3,5 ile Temmuz 2001’den bu yana en yüksek seviyelerine, ana ve marjinal yeniden finansman işlemlerinde sırasıyla %4 ve %4,25’e yükseldi. ECB, basın açıklamasının açılış sözlerinden bunun nedenlerini şöyle açıklıyor: “Enflasyon düştü, ancak çok uzun bir süre çok yüksek kalmalı. Orta vadede %. Bu nedenle bugün üç temel ECB faiz oranını 25 baz puan artırmaya karar verdi”.

Lagarde: “Daha gidilecek çok yol var”

Beklenildiği gibi faiz artırımlarına ara veren ancak yaz toplantılarında yeni hamlelere kapı açan Fed’in yaptığı tercihin ardından bu hamle geldi: beklenti iki adım daha yıl sonuna kadar burada. ECB başkanı Christine Lagarde düzenlediği basın toplantısında “enflasyon beklentileri hala çok yüksek” dedi ve “ücret baskılarının giderek daha önemli bir enflasyon kaynağı haline geldiğini” ekledi. Ardından basın odasından gelen soruları yanıtlayan Lagarde, Temmuz toplantısında bir sonraki oranı etkili bir şekilde tahmin ederek “hedefe ulaşmadığımızı” ve hala “gidilecek bir yol” olduğunu açıkladı. Faiz artırımlarına Temmuz’da devam etme ihtimalimiz yüksek: Henüz orada değiliz, daha gidecek çok yolumuz var” dedi. “Mola vermeyi düşünmüyoruz” diye ekledi. Şimdiye kadar açıklanan kararlara gelince, Yönetim Kurulu’nda “çok geniş bir fikir birliğinden” bahsettiniz.

Enflasyon ve büyüme tahminleri

Bu nedenle Eurosystem, makro tahminlerini enflasyon tahminini 2023’te %5,4, 2024’te %3,0 ve 2025’te %2,2 olacak şekilde güncelledi. geçmiş beklenmedik artışlar ve işgücü piyasasının gücünün enflasyonun düşme hızı üzerindeki etkileri nedeniyle özellikle bu yıl ve gelecek yıl için enerji ve gıda hariç enflasyon tahminleri. 2024’te %3,0’e ve 2025’te %2,3’e düşüyor”. Fiyat tahminlerinin bu “şahin” revizyonu, analistlerin dikkat çektiği en önemli haber. 2023’te %0,9, 2024’te %1,5 ve 2025’te %1,6 olması beklenen büyüme için ise karşı revizyon.

Salvini’nin hamlesi

Matthew Salvini

Matteo Salvini (kol)

Başbakan yardımcısı, Konkooperatif meclisinden Frankfurt’un para politikaları hakkındaki görüşünü dile getirdi. Matthew Salvini. Lagarde’a sıfır vurdu: “ECB, faiz oranı politikasıyla enflasyonu sıfır puan düşürdüğünü ancak ailelere ve işletmelere zarar verdiğini fark ediyor. Ekonomi ve altyapı politikasının sadece bankadaki ve bakanlıktaki algoritmaları takip etmesini istiyorum”.

ECB’nin nedenleri

Öte yandan, oranlarla ilgili eylemin nedenlerini açıklayan ECB’nin açıklamasıdır. Şimdiye kadar yapılanlar “finansman koşullarına güçlü bir şekilde geçiş” ve “kademeli olarak tüm ekonomiyi etkiliyor. Borçlanma maliyetleri keskin bir şekilde arttı ve kredi büyümesi düşüyor. Daha sıkı finansman koşulları, enflasyonun daha da düşmesinin beklenmesinin ana nedenidir.” bunların talebi azaltması giderek daha fazla beklendiği için hedefe doğru”. Geleceğe gelince, ECB fiyatları +%2’ye geri getirmek için yeterince kısıtlayıcı koşulları sürdüreceğini ve yaklaşımına veriler tarafından rehberlik edileceğini yineliyor.

Diğer duyuruların yanı sıra, “Temmuz 2023’ten itibaren varlık satın alma programı kapsamında yeniden yatırımlara” son verilmesinin de beklenen teyidi. Pandemi sırasında başlatılan program olan PEPP ile ilgili olarak, “Yönetim Konseyi, anapara ödemelerini program kapsamında vadesi gelen menkul kıymetlere en az 2024’ün sonuna kadar yeniden yatırmayı planlıyor. uygun para politikası duruşuna müdahaleyi önlemek için.Yönetim Konseyi, pandemiye atfedilebilen para politikası aktarım mekanizması risklerine karşı koymak için PEPP portföyünün vadesi gelen menkul kıymetlerinden anapara ödemelerini esnek bir şekilde yeniden yatırıma yatırmaya devam edecek.”

ECB açıklamasını, “orta vadede enflasyonun %2 hedefine geri dönmesini sağlamak ve para politikası aktarım mekanizmasının düzenli işleyişini korumak için yetkisi kapsamındaki tüm enstrümanlarını ayarlamaya hazır olduğunu” hatırlatarak bitiriyor. “. Ve para politikası aktarım mekanizmasını korumaya yönelik aracın (yayılma önleyici kalkan) “tüm avro bölgesi ülkelerinde para politikası aktarımını ciddi şekilde tehlikeye atan haksız, düzensiz piyasa dinamiklerine karşı koymak için kullanılabileceğini hatırlatarak, böylece Yönetim Konsey, fiyat istikrarı görevini daha etkin bir şekilde yerine getirecek”.