Enerji tedarikçileri fiyat freni bilgisi için son tarihi yırtıyor

RAM

New member

Enerji fiyatı frenleri bana ne kadar tasarruf sağlayacak? Tedarikçiler bu konuda bilgi vermelidir. Ancak birçok tüketici için soru cevapsız kalıyor.

15 Şubat’a kadar enerji müşterilerinin, elektrik ve gaz fiyat freninin 2023’te kendilerine ne kadar tasarruf sağlayacağını tedarikçilerinden yazılı olarak öğrenmeleri gerekiyor. tüketici portalı raporları.

“Finanztip” e göre planlanan mektuplar, etkilenen müşterilere hesaplanan yardım kotasının ne kadar yüksek olduğunu, şimdiye kadar hangi aylık kesintinin yapılması gerektiğini, fiyat freni nedeniyle indirimin ne kadar yüksek olduğunu ve bundan hangi yeni, daha uygun kesintinin sonuçlandığını bildirmelidir. .

Bu, tüketicilere sağlayıcılarının indirimleri doğru hesaplayıp hesaplamadığını kontrol etme fırsatı vermeyi amaçlamaktadır. Ankete göre, bazı müşteriler, müşteri portalında e-posta, mektup veya mesaj yoluyla gönderilmesi gereken bilgilendirme yazısını, eğer varsa, yardımın başlamasından kısa bir süre önce almış olabilir.

İndirimler de yazılmadan doğru hesaplanmalıdır.

Ankete katılan tüm enerji şirketleri, “Finanztip”e bilgi yazılı veya yazısız fiyat frenlemelerinin doğru uygulanacağını belirtti. Tüketici portalı, mektuplarını bekleyen müşterilere ilgili sağlayıcının müşteri hizmetlerine sormalarını tavsiye eder.

Tedarikçiden bilgi alan herkes burada belirtilen yıllık tüketime özellikle dikkat etmelidir. Bu son faturadan daha düşük ise tüketiciler için dezavantajlar olabilir çünkü yıllık tüketim frenler için belirleyicidir.

Enerji fiyat frenleriyle birlikte, 1 Ocak 2023’ten itibaren geriye dönük olarak elektrik fiyatları 40 sent, gaz fiyatları 12 sent ve ısı fiyatları 9,5 sent/kilovat saat (kWh) ile sınırlanacak – ancak normal yıllık fiyatın yalnızca yüzde 80’i için tüketim. Ek tüketim, ilgili sağlayıcılar tarafından normal sözleşme fiyatı üzerinden faturalandırılır.