Eski denetim kurulu başkanı 616.000 avro tutarında menkul kıymeti kaybetti

RAM

New member

Wirecard skandalı hâlâ heyecan yaratmaya devam ediyor. Şirketin entrikalarıyla ilgili davada, eski denetim kurulu başkanının yalnızca 600.000 avrodan fazla para kaybettiği ortaya çıktı.

Eski Wirecard denetim kurulu başkanı Thomas Eichelmann, skandal şirketin iflası sonucunda 616.000 avroluk menkul kıymet kaybına uğradı. Eichelmann’ın avukatı bu numarayı Perşembe günü Münih Wirecard davasında yönetici sorgulanırken verdi.

Milyar dolarlık dolandırıcılık şüphesiyle suçlanan eski CEO Markus Braun’un savunma avukatı Alfred Dierlamm bunu sordu. Eichelmann ilk başta cevap vermek istemedi: “Bu konuda yorum yapmayacağım.” Daha sonraki bir tartışmanın ardından mahkeme başkanı Markus Födisch sorunun kabul edilebilir olduğunu açıkladı.

Eichelmann hisse sahipliği konusunda yorum yapmayı reddediyor

Eichelmann, denetim kurulundaki görevi sırasında Wirecard menkul kıymetleriyle herhangi bir iş yapmadığını ve işinin bitiminden sonra “istifa dönemini” – şirketten ayrıldıktan sonraki birkaç aylık süreyi – gözlemlediğini ve bu süre boyunca görevde olmadığını vurguladı. herhangi bir Wirecard menkul kıymetini satma iznine sahiptir. Eichelmann’ın daha önce kaç adet Wirecard hissesine sahip olduğu belirsizliğini koruyor. Dierlamm tarafından birkaç kez sorulduğunda bunu söyleyemeyeceğini açıkladı.

Grubun hisseleri 2018’de geçici olarak 200 avronun üzerine çıktı, ancak Haziran 2020’nin sonunda iflas başvurusunun ardından hisseler yalnızca sent değerindeydi. Eichelmann birkaç ay sonra Kasım 2020’de satıldı.

Şu anda 58 yaşında olan yönetim danışmanı, Haziran 2019’da Wirecard’ın denetim kurulu üyesi oldu ve iflastan birkaç ay önce Ocak 2020’de denetim kurulu başkanlığını devraldı. Ağustos 2020’de yönetici, iflasın ardından denetim kurulu görevinden istifa etti çünkü iflas yöneticisi dizginleri devralmıştı.