Firma İngiltere’yi haftada dört gün test ediyor: Harika sonuçlar

RAM

New member
video dökümünü oku
İçeri ve dışarı katlamak için simge görüntüsü

Five Squirrels, dünyanın en büyük dört günlük haftalık denemesine katılan İngiltere merkezli 61 şirketten biri.

Five Squirrels’teki performansı korumak ve hatta iyileştirmek için şirket bir dizi yeni önlemi uygulamaya koydu.
Aramalar ve e-postalar belirli bir süre cevapsız kalmalı ve günde dört saat kısa mesaj gönderilmemelidir.

Bu süre zarfında “derin çalışma”, yoğun çalışma gerçekleşir.

4 günlük haftaya geçiş, 15 çalışanın hedeflerini bile aşmasını sağladı. İlk altı ayda satışlar ve kar yüzde 40 arttı.
“Bunu, daha az hata yapılmasına bağlıyorum çünkü insanlar daha fazla odaklanmayı göze alabilirler. Daha az yorulurlar, bu nedenle bireysel görevlere daha iyi konsantre olabilirler ve bu nedenle daha az dikkat dağıtır ve kesinti yaşarlar.”

Jan-Emmanuel De Neve, Oxford Üniversitesi’nde Ekonomi Profesörüdür. O da yeni bir şey denemenin zamanının geldiğine inanıyor. Ayrıca stres ve kötü ruh sağlığından muzdarip birçok işçi ile ilgili olarak.
“Hafta içi beş günlük çalışma saatine geçtiğimizden bu yana neredeyse 100 yıl geçti… bu yüzden sonraki adımlar hakkında daha ciddi düşünmenin tam zamanı.”
ABD’li otomobil üreticisi Henry Ford’dan ve 1926’da beş günlük haftayı tanıtmasından bahsediyor.
Beş Sincap çalışanı yeni yapılardan memnun:

ÜRETİM MÜDÜRÜ LILY ELLIS
“Bunu seviyorum, yalan söyleyemem. Dört günlük çalışma haftasına başladığınızda işlerin ne kadar değiştiğini görmek kolay. Moralin çok çabuk yükseldiğini düşünüyorum.”

TEKNİSYEN, CREE OLMADAN
“Artık bir yıla yaklaşıyoruz ve bu yıl uçup gitti. Beş günlük bir çalışma haftası mı? Benim için hiçbir şey.”
Birleşik Krallık deneyinde, katılan şirketlerin çoğunun 25 veya daha az çalışanı vardı. Bu firmalardan 56’sı sonuçtan memnun ve yeni yapılanmalara bağlı kalmaya devam ediyor.

Büyük çoğunluk, genel performansın korunduğunu söyledi. Ancak herkes haftada tam sekiz saat tasarruf etmeyi başaramadı.

Daha küçük şirketler, gelecekte bu yeni sisteme geçmeyi genellikle daha kolay bulabilir. Özellikle vasıflı işçi kıtlığı söz konusu olduğunda, bu onlara çalışan bulma konusunda daha büyük rakiplere göre avantaj sağlar.

Diğer ülkeler de hafta içi dört günlük seçenekleri test ediyor: Örneğin İspanya, önümüzdeki iki yıllık bir denemede ücretleri korurken çalışma saatlerini en az yüzde 10 oranında azaltabilmeleri için küçük imalatçıları sübvanse etmek için 10 milyon avro harcıyor.