Fransa 14’ten fazla yeni nükleer santral inşa etmek istiyor

RAM

New member

Almanya’nın komşusu, büyük ölçüde nükleer enerjiye güvenmeye devam etmek istiyor. Gelecekte, Fransa’da çok sayıda yeni enerji santrali inşa edilecek.

Fransa, 2050 yılına kadar 14’ten fazla yeni nükleer enerji santrali inşa etmeyi düşünüyor – daha önce açıklanandan daha fazla. Enerji Dönüşümü Bakanı Agnès Pannier-Runacher Çarşamba günü “Les Echos” iş gazetesine yaptığı açıklamada, “Başlangıçta altı reaktör var, sekiz reaktör daha düşünülüyor” dedi.

Ancak sektöre şu soruyu çok net bir şekilde soruyorum: 2050 yılına kadar 14 reaktörün ötesine geçebilir misiniz? Gerekçe olarak, iklim korumasına atıfta bulundu. “2050 yılına kadar karbon nötrlüğe ulaşmak, çok daha fazla elektrik üretmemizi gerektiriyor.”

Sanayinin öncelikle ne zamana kadar kaç santral kurulabileceği sorusuna cevap vermesi gerekiyor. Bakan, “Enerji karışımımız, endüstriyel gerçeklerin yanı sıra bilimi de hesaba katmalı. Basit ideolojilere dayanmamalı” dedi.

Fransa, ABD’den sonra dünyanın en büyük ikinci nükleer enerji üreticisidir ve şu anda 56 enerji santraline sahiptir. Parlamento şu anda yeni nükleer santrallerin inşasını hızlandıracak bir yasayı tartışıyor. 2027, ilk yeni fırın için inşaatın başlangıcı olmalıdır.

Macron nükleer enerjinin “rönesansından” söz etti

Sözlerine şöyle devam etti: “Parlamentonun kararına ışık tutmak, güneş enerjisi, okyanus rüzgar enerjisi ve nükleer enerji açısından teknik olarak 2050’ye kadar ne kadar ileri gidebileceğimizi netleştirmek için bu yeni üretim kapasitesiyle ilgili fiziksel kısıtlamaları Parlamentoya açıklamam gerekiyor. güç, en iyi enerji karışımı kararlarını vermek için.”

Bakan, tamamen yeniden kamulaştırılmak üzere olan enerji şirketi EDF’nin daha fazla nükleer enerji üretmesi gerektiğini söyledi. Mevcut nükleer santrallerin performansının artırılıp artırılamayacağını incelemek için EDF’yi görevlendirdiniz. Halihazırda sürdürülen santral kontrolleri ile santralin hizmet ömrünün 40 yıldan 50 yıla çıkarılması hedefleniyor. “Ancak bir sonraki adım olan 50 yıldan 60 yıla geçiş üzerinde çalışmalıyız.”

Almanya’nın aksine Fransa, enerji arzı için büyük ölçüde nükleer enerjiye güvenmeye devam etmek istiyor. Bir yıl önce, Başkan Emmanuel Macron “Fransız nükleer gücünün rönesansını” duyurdu.