“Golf 6 kullanıyorum”

RAM

New member
Profesyonel olarak milyonlar kazanıyorlar ama birçok futbolcu kariyerleri bittiğinde çukura düşüyor. Öyle değil Kevin Kuranyi. Para ve sonunda gerçekten neyin önemli olduğu hakkında bir konuşma.

Futbolda başarırsan, alırsın. En azından işi sadece dışarıdan bilenlerin büyük çoğunluğu böyle düşünüyor. Ve şu sonuç da açık: 1. ve 2. Bundesliga’daki kulüpler, oyuncular ve teknik direktörler için sezon başına 1,8 milyar avro ödedi. Yıllık 18 milyon avro maaş alan Bayern profesyonelleri Manuel Neuer ve Josua Kimmich gibi ligde en çok kazananlar arasında yer almayanların bile gelir eksikliğinden şikayet etmesine gerek yok. Sadece: 30’lu yaşların ortalarında ana gelir kaynağı bozulursa birçok futbolcunun B planı yoktur.

Böyle hissetmeyen bir kişi Kevin Kuranyi’dir. Eski Bundesliga oyuncusu ve Alman uluslararası, kariyerinden sonraki hayatı erken düşündü ve parasını uzun vadeye yatırdı. t-online onunla futbol oynamaktan emekli olmaya zorlu geçiş, değerli yatırımlar ve hayatta gerçekten önemli olan şeyler hakkında konuştu.

t-online: Bay Kuranyi, 1. Bundesliga’da profesyonel bir futbolcu olarak kariyeriniz boyunca milyonlar kazanıyorsunuz. Bundan sonra hayat ne kadar kötü olabilir?

Kevin Kuranyi:
Bu doğru. 10-15 yıl profesyonel olarak oynayan herkes iyi para kazanıyor. Bundan sonra, önünüzde hala yaklaşık 50 yıl var. Bu geçiş tüm futbolcular için en zor olanıdır. Birçoğu kariyerinden sonra bir deliğe düşer ve kendi başlarına ne yapacaklarını bilemezler. Ve her zaman yaşlılıkta meteliksiz kalan profesyoneller vardır.

Ama bu nasıl mümkün olabilir? Profesyonel bir maaşla, kenara para koymak kolay olmalı.

Teoride öyle. Ancak çoğu, bu sorularla yalnızca kariyerlerinin bitiminden kısa bir süre önce ilgilenir. Bu aynı zamanda para ile ilgili bilgi eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Daha fazla bakıma ihtiyacı var. Birçok menajer sadece paralarını görmek ister – oyuncuların kariyerlerinden sonra ne olduğu umurlarında değildir.

Aralık 2017'de Kevin Kuranyi: Bir TV uzmanı olarak, VfB Stuttgart ile FC Bayern Münih arasındaki Bundesliga maçı hakkında yorum yaptı.
Aralık 2017'de Kevin Kuranyi: Bir TV uzmanı olarak, VfB Stuttgart ile FC Bayern Münih arasındaki Bundesliga maçı hakkında yorum yaptı.

Aralık 2017’de Kevin Kuranyi: Bir TV uzmanı olarak, VfB Stuttgart ile FC Bayern Münih arasındaki Bundesliga maçı hakkında yorum yaptı. (Kaynak: Frank Hoermann/SVEN SIMON/imago görselleri)

Artık kendi ajansınızda oyuncu danışmanı olarak çalışıyorsunuz. Az önce ne istediğine kulak veriyor musun?

Her halükârda. Kendim de çok şey görüp deneyimlediğim için bunu genç oyunculara da aktarmaya çalışıyorum. Onlar için sadece kariyer planı değil, kariyer sonrası planı da oluşturuyoruz. En önemli şey, uzun vadeli düşünmek ve paranızı akıllıca erken yatırmaktır.

Paranızın sizin için çalışmasını sağlamanın en iyi yolu nedir?

Babam emlakçı olarak çalıştığı için şanslıydım. Paramı evlere ve dairelere nasıl yatıracağım konusunda bana ipuçları verebildi. Bugün Almanya ve Brezilya’da birkaç mülk kiraladım. Ve kariyerim boyunca üç hayat sigortası poliçem oldu. O zamanlar hala iyi koşullar vardı, buna değdi.

Ne yazık ki, bugün işler farklı. Birçok hayat sigortası poliçesi artık iyi getiri sağlamıyor ve faiz oranları yükseldiği için gayrimenkul alımları çöküyor. Profesyonel futbolcu bütçesi olmayan birikimciler için ne gibi tavsiyeleriniz var?

Hızlı bir para için dışarı çıkmamak önemlidir. Aksi halde baskı altında kalırsınız. Ve yatırım yapmadan önce öncelikle ürünlere bakmalısınız. Güvenliği bu şekilde elde edersiniz. Ancak, daha büyük bir getiri elde etmek istiyorsanız, belirli bir risk olmadan mümkün değildir.

Kalan paranızın yüzde 50’sini vadeli mevduat veya Alman devlet tahvili gibi güvenli ürünlere yatırmanızı tavsiye ederim. Diğer yarısı daha sonra, örneğin öz sermaye fonlarına ve biraz da altına daha riskli bir şekilde yatırılabilir. Şahsen ben de bitcoin sahibiyim, ancak aynısı burada da geçerli: önce kendinizi bilgilendirin, sonra yatırım yapın.

Kişiye

kevin kuranyi (41) profesyonel futbolcu olarak kariyerine 2001 yılında VfB Stuttgart’ta başladı ve en son TSG 1899 Hoffenheim formasıyla 1. Bundesliga’da 275 maça çıktı. 2010’dan 2015’e kadar yerli Brezilyalı, Dinamo Moskova ile sözleşme altındaydı. Kuranyi, 2008’de Avrupa ikinciliğini bitirdiği Alman milli takımında 52 forma giyiyor. 2017’de emekli olduktan sonra bir spor menajeri ajansı kurdu ve oyuncu danışmanı ve TV uzmanı olarak çalışıyor.

Birçok Alman, borsa ve benzerleri çok güvensiz olduğu için paralarını çek hesaplarında veya tasarruf hesaplarında bırakır. Onlara ne diyorsun?