Hasret Türeci ve Uğur Şahin’e bir ödül daha

RAM

New member
Hasret Türeci ve Uğur Şahin’e bir ödül daha
Bu yıl 25.’si verilen Alman Gelecek Mükafatı yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısını geliştiren Uğur Şahin, Hasret Türeci, Christoph Huber ve Katalin Kariko’nun oldu.

Almanya Cumhurbaşkanlığ’ından yapılan yazılı açıklamada, Frank-Walter Steinmeier‘in 250 bin avro pahasındaki mükafatı Berlin’de BioNTech şirketi kurucuları Uğur Şahin ve Hasret Türeci ile Christoph Huber ve Katalin Kariko’ya takdim ettiği tabir edildi.

Açıklamada, bilim insanları grubunun, mRNA üzerinde senelerca süren araştırmalara ve Kovid-19’un katlanarak yayılacağına dair ön görüye dayanarak virüse karşı aşı geliştiren birinci şahıslar oldukları vurgulandı.

Federal Eğitim ve Araştırma Bakanı Anja Karliczek, mükafata ait yaptığı açıklamada, BioNTech’in pandemide elde ettiği muvaffakiyetin çığır açıcı ve ilham verici olduğunu belirterek, “İnançlı ve tesirli bir aşının geliştirilmesiyle BioNTech araştırmacıları dünya çapında milyonlarca insanın ömrünü kurtardı ve onların önemli hastalıklardan korunmasına katkıda bulundu. bu biçimdece BioNTech, bir yıl ortasında Kovid-19 pandemisine karşı gayrette bir dönüm noktası oluşturdu. Bu muvaffakiyete, uzun senelera dayanan araştırma fonumuzla katkıda bulunabildiğimiz için gurur duyuyorum” sözlerini kullandı.

Almanya’da Cumhurbaşkanı, seçkin araştırma ve geliştirme projelerini Alman Gelecek Mükafatı ile onurlandırıyor.