Hastane 30 yıl boyunca tuvalet suyunu içme suyu olarak kullandı, yetkililer özür diledi

RAM

New member
Hastane 30 yıl boyunca tuvalet suyunu içme suyu olarak kullandı, yetkililer özür diledi
Japonya’nın Suita kentindeki Osaka Üniversitesi hastanesine yapılan yeni arıtma tesisinin inşaatı sırasında yapılan incelemeler hastanenin kurulduğu günden beri yaklaşık 30 yıldır tuvaletler için kullanılan arıtılmış suyu içme suyu olarak kullandığını ortaya çıkardı.

Hastane kurulduğundan beri kimse fark etmemiş

Hürriyet’in aktardığına nazaran, skandalın 1993’te hastane kurulduğu vakit temas borularında yapılan bir kusur niçiniyle meydana geldiği ortaya çıkarken hastaneye yeni bir arıtma tesisi yapılana kadar sorunu kimsenin fark etmediği bildirildi.

Yeni binanın üretimi sırasında yapılan incelemeler daha sonrası hastanede kullanılan suya dair soruşturma başlatıldığı belirtildi.

A hospital in Japan "accidentally" used simply treated water meant for toilets as drinking water for nearly 30 yearshttps://t.co/OdAPOGlJ4Z

— Hindustan Times (@htTweets) November 9, 2021

120 muslukta kullanılıyordu

Kelam konusu su, el yıkamak ve gargara yapmak için kullanılanlarda da dahil 120 muslukta kullanılıyordu. Hastane yayınladığı raporlarla haftada en az bir sefer suyun rengini, kokusunu ve tadını denetim ettiğini ve kayıtların başladığı 2014 yılından bu yana rastgele bir sorun bildirilmediğini tez etti.

Rektör yardımcısı özür diledi

Olayın basına yansıması üzerine hastane yetkilileri de boruları denetim edeceklerini ve yanılgıyı düzelteceklerini söylemiş olduler. Osaka Üniversitesi rektör yardımcısı Kazuhiko Nakatani düzenlediği basın toplantısında özür dileyerek su borularının sistemli olarak denetim edeceğini belirtti.