Kaşıkçı cinayetine ait ezkaza gözaltına alınan Suudi: Hayvanat bahçesinde üzereydim

RAM

New member
Kaşıkçı cinayetine ait ezkaza gözaltına alınan Suudi: Hayvanat bahçesinde üzereydim
Paris’teki Charles de Gaulle Havalimanı’nda salı günü gözaltına alınan 33 yaşındaki Halid el Uteybi gözaltında olduğu süreci anlattı.

Suudi Arabistan’da devlet kanalı El-İhbariya’ya konuşan Uteybi, gözaltında tutulduğu yeri hayvanat bahçesine benzeterek şu tabirleri kullandı:

“Beni hatalılar için kullanılan, büsbütün camdan yapılmış, havalandırması makûs bir odaya aldılar. Tüm gece uyumaya çalıştım fakat uyuyamadım zira bulunduğum yer rahatsız ediciydi. Güya hayvanat bahçesindeymişim üzere beni izliyorlardı. Yemek yemek isteyip istemediğimi sordular ve kirli bir kapta bana su verdiler.”

Sorgulama basamağına dair “Sorunlardan kaçınmak istedim” diyen Uteybi, büyükelçilik yetkilileriyle konuşmasının başlangıçta Fransız yetkililerince engellendiğini lisana getirdi:

“Sabah olduğunda bir yetkili geldi ve bağlantım daha yeterli oldu. daha sonrasında büyükelçilik bir avukatla bir arada geldi ve beni çıkardılar.”

Halid el Uteybi, Suudi Arabistan’da sıkça rastlanan bir isim.

Video | Citizen Khaled Al-Otaibi tells @alekhbariyatv reporter what happened to him at #Paris airport.#EKHNews_EN pic.twitter.com/UzzFTc9lns

— AlEkhbariya News (@EKHNews_EN) December 10, 2021

Uteybi, Kaşıkçı cinayetinin zanlılarından biri olduğu kuşkusuyla salı günü başşehir Paris’ten Riyad’a gidecek olan uçağa binmek üzereyken gözaltına alınmıştı. Fransız yetkililer, şüphelinin Türkiye tarafınca 5 Kasım 2018 tarihinde çıkarılan milletlerarası yakalama sonucu ve kırmızı bülten temelinde gözaltına alındığını belirtmişti.

Suudi Arabistan’ın Paris büyükelçiliği, “Bu vatandaşın olayla bir ilişkisi bulunmamaktadır” açıklaması yaparak gözaltına alınan kişinin derhal hür bırakılması davetinde bulunmuştu.

Paris Başsavcılığı, Çarşamba günü kelam konusu Suudi vatandaşının, hakkında yakalama buyruğu çıkartılan kişi olmadığını tespit etmiş ve gözaltına alınan kişinin özgür bırakıldığını duyurmuştu.

Perşembe günü Riyad gazetesinde yayınlanan başyazıda Suudi vatandaşının özgür bırakılmasının kâfi olmadığının altı çizilerek, Fransız hükümetine özür dileme daveti yapılmıştı.

Başyazıda, “Olay, Suudi vatandaşının uğradığı ruhsal ve manevi zararın tazmin edilmesi için isimli süreç yapılmasını gerektiriyor” denilmişti.