Krizlerin pençesindeki Lübnan’ın turist geri kazanma kampanyasının telkini: Beni en mecnun halimle sev

RAM

New member
Krizlerin pençesindeki Lübnan’ın turist geri kazanma kampanyasının telkini: Beni en mecnun halimle sev
Son periyotta krizler ve felaketlerle bir arada anılan Lübnan, kaybettiği turistleri geri kazanma kampanyasında “Beni olduğum üzere sev” bildirisi gönderiyor.

Meşhur gece kulüplerine Körfez ve Arap ülkelerinden turist akını Kovid pandemisi yüzünden kesilen Beyrut’a geçen yıl yaklaşık 200 can alan, 6500 kişiyi yaralayan liman patlamasının gölgesi düşerken, Turizm Bakanı Velid Nasır’ın duyurduğu yeni slogan “Seni deliliğin ortasında seviyorum” diye çevrilebilir. Lübnan kaosunda her en her şey olabilecekken ömür teminatı bulunmamasının keyfini çıkarma çağrışımı yapan slogan, toplumsal medya kampanyasında kullanılacak, havaalanları ve uçakları süsleyecek.

Dün öbür bakanlarla birlikte basın toplantısı düzenleyen Turizm Bakanı Nasır “Bu bizim dünyaya göstereceğimiz turistik kimliğimiz olacak” dedi. Nasır, sloganı, Dubai merkezli reklam şirketi TBWA’nın fiyat almaksızın geliştirdiğini söylemiş oldu.

TBWA’nın Kreatif Yöneticisi Velid Kenan, ‘fazlaca katmanlı ekonomik ve siyasi krizlerin pençesindeki bir ülkeyi pazarlamanın neredeyse imkansız bir nazaranv olduğunu’ belirtti.

‘Lübnan halkından esinlenerek bir yol bulduğunu’ lisana getiren Kenan, şu izahatı getirdi:

“Burası bizim ülkemiz, çılgın bir ülke, gece hayatı çılgın, yemeği ve cömertliği çılgın. Ve Lübnan’daki durum ne kadar çılgın olursa olsun, tek söyleyebileceğimiz, ‘seni deliliğin ortasında seviyoruz’.”

‘I love you in your madness’: Crisis-hit Lebanon unveils slogan in bid to lure back tourists https://t.co/zoQZ2W7O1i

— The Guardian (@guardian) November 5, 2021

Lakin slogan Başbakan Necib Mikati’nin teveccühünü kazanmadı. Mikati’nin “Delilik ortasında seni seviyoruz mu? Lübnan mecnun değil; tahminen de yönetilme formu buna yol açtı” yansısı üzerine Reuters’e konuşan Nasır şu karşılığı verdi:

“Slogan mert, zira Lübnanlıların uçlarda yaşaması adettendir. Her şeyde çokuz. Aşkta, nefrette, vatanseverlikte. Her şeyi en ucuna kadar gdolayıyoruz.”

Resmi İngilizce çevirisi “A crazy love” (Delice aşk) olacak sloganın Arapçasında ise dünyaca ünlü Lübnanlı müzikçi Feyruz’un 1975-90’daki içsavaştan evvel çıkardığı “Seni seviyorum, oh Lübnan’ım, oh vatanım” diyen “Bahebak Ya Lebnan” müziğinin çınlaması var.

Lübnan iktisadının temel taşlarından birini turizm oluşturuyor. 2018’de 2 milyon civarında turistin ziyaret ettiği Lübnan, 2019 sonundan beri turist sayısında büyük düşüş yaşadı, 2020’de yalnızca birkaç yüz bin turist ağırladı. Yüzlerce otel ve restoranın kapanmasıyla besin, içki, otel endüstrinde binlerce çalışan işsiz kaldı.