Lindner: Bütçe taslağı vergi indirimi sağlıyor

RAM

New member

Cuma günü Federal Meclis’te konu sadece ısıtma yasasıyla ilgili değil. Federal Maliye Bakanı Linder şimdi milyarlarca dolarlık vergi indirimi sözü veriyor.

Federal Maliye Bakanı Christian Lindner (FDP) Cuma günü Federal Meclis’te vatandaşlara yönelik vergi indirimi lehinde konuştu. Linder, 1 Ocak 2024 itibarıyla standart vatandaşlık yardım oranlarını ayarlamanın yanı sıra, diğer şeylerin yanı sıra vergiden muaf temel tutarı ve çocuk yardımını da artırmayı planlıyor.

Lindner’e göre temel ödeneğin 180 avro artırılarak 11 bin 784 avroya çıkarılması gerekiyor. Çocuk yardımına gelince, yıllık 228 avroluk artışla 6 bin 612 avroya çıktığını söylüyor. Her iki yardım tedbirinin de 1 Ocak 2024’te yürürlüğe girmesi gerekiyor. Vatandaşlar için bu, 1,9 milyar avro tutarında ek bir yardım anlamına geliyor.

Lindern, “Ve bu da iyi ve doğru, çünkü sosyal yardım alanlarla bu devleti işleriyle finanse edenler arasına hiçbir ayrım yapılmamalı” dedi. Vergi indirimi sadece vatandaşlara yönelik olmamalıdır. Şirketlere milyarlarca dolarlık vergi indirimi de planlanıyor. Vergi gelirlerinde ortaya çıkan açık, büyük ölçüde eyaletler tarafından karşılanmalıdır.