Lukaşenko: Ukraynalı askerler 2014’te Rusya’dan Kırım’ı kurtarmasını kendileri istedi

RAM

New member
Lukaşenko: Ukraynalı askerler 2014’te Rusya’dan Kırım’ı kurtarmasını kendileri istedi
RİA Novosti’ye röportaj veren Lukaşenko, 2014 yılında Kırım’ın çatışmasız olarak Rusya’ya geçtiğini, zira orada misyon yapan Ukraynalı askerlerin, NATO birliklerinin yarımadaya konuşlandırılacağı tasasıyla Rus meslektaşlarına bölgenin denetimini ele geçirmelerini teklif ettiklerini ve akabinde bu bahsin Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’e iletildiğini söylemiş oldu.

Lukaşenko, “Onlar (Ukraynalı askerler) Ruslarla temasa geçti, bu en üst seviyede olmadı. Bir konuşma oldu (her zamanki üzere konuşma başladı, Ukraynalılar), Rusları, bir grup tedbirler almazsak Kırım’ın Rusya’nın olmayacağı konusunda uyardılar. Ukrayna’nın da olmayacaktı. Pekala kime ilişkin olacaktı? NATO’ya. bu biçimdelar NATO’nun gözü Kırım’daydı. Ve Ruslarla yapılan öbür bir toplantıdan daha sonra, devlet liderimize Kırım konusunun çözülmesi gerektiğini söylemenizi önerdiler. Bildiğim kadarıyla Rusya Devlet Başkanı’na bilgi verildi” diye konuştu.

Amerikalıların Sivastopol’de kışla projeleri yaptıklarına dikkat çeken Lukaşenko, “Bu niçinle Kırım’da misyon yapanlar, Ukraynalı, eski Sovyet generalleri ve subayları bütün bunları gördü ve Ruslara bu biçimde bir teklifte bulundu. Ve bildiğim kadarıyla Lider (Putin) probleme yasal tahlil bulunması konusunda ısrarlıydı. Katiyetle ‘evet’ dedi. Putin’in tavrının ‘hiç bir biçimde Kırım’da NATO birlikleri olmamalı’ biçiminde olduğunu biliyorum” sözlerini kullandı.

Belarus başkanı, ‘Kırım’ın tek bir atış dahi yapılmadan Rusya’ya geçtiğini, ‘çünkü daha evvel Kırım’ın kurtarılması gerektiğinin konuşulduğunu söz ederek, “daha sonradan benim bildiğim ve anladığım kadarıyla Putin, referandum yapılmasını istedi” vurgusunu yaptı.