Macron’un çok sağcı rakibinden protestocuya orta parmak: ‘Antifa’ya anladığı lisanda karşılık verdim’

RAM

New member
Macron’un çok sağcı rakibinden protestocuya orta parmak: ‘Antifa’ya anladığı lisanda karşılık verdim’
Fransa’yı 10 ve 24 Nisan’da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine götüren sürece damgasını vuran Eric Zemmour, tartışmalı hareketlerine her gün bir yenisini ekliyor. Cezayirli Yahudi bir aileden gelen, gazetecilikten siyasete atlayıp göçmen, Müslüman aykırısı, AB kuşkucusu görüşleriyle ırkçı-aşırı sağcı çizgiye yerleştirilen Zemmour’un anketlerdeki süratli yükselişi, son devirde zora girdi. Cumartesi Marsilya seyahatinde anti faşist protestolarla karşılaşan Zemmour, aracına yaklaşıp kendisine orta parmak işareti yapan bir protestocuya tıpkı biçimde karşılık verirken görüntülendi.

[À LA UNE À 18H] La visite chahutée d'Eric Zemmour à Marseille se termine par un échange de doigts d'honneur. La scène a eu lieu à la sortie d'un restaurant à Marseille près de la mairie, après une visite à la cathédrale La Major #AFP 3/5 pic.twitter.com/McMZ7uyY8t

— Agence France-Presse (@afpfr) November 27, 2021

Marsilya’da anti faşist protestolar niçiniyle 15 dakikadan uzun yürüyemeyen ve sonunda polis eskortunda gara gdolayılerek kentten ayrılan Zemmour, başı öne eğik biçimde Paris’e varması daha sonrası büyük reaksiyon çeken parmak olayına izahat getirmeye çalıştı.

Çok sağcı siyasetçi, kendisiyle konuşmak için arabasının camına yaklaşıyormuş üzere davranıp parmak gösteren bayana hitaben, “Madam, burası benim istediğim üzere bir tartışma yeri değildi, vakit daralıyordu. Bu yüzden senin ve ‘antifa’ yoldaşlarının çabucak anladığı tek lisanı kullandım: Seninki. Lakin tümüyle kabul ediyorum ki, seni taklit etmek epeyce kabaydı” diye tweetledi.

Madame, ce n'était pas le lieu d'un débat comme je les aime, le temps m'était compté. J'ai donc usé du seul langage que vous et vos camarades « antifas » comprenez immédiatement : le vôtre. Toutefois, vous imiter était fort inélégant, j'en conviens bien volontiers.
E.Z.

— Eric Zemmour (@ZemmourEric) November 28, 2021

ABD’de radikal solcu hareketçilerin oluşturduğu Antifa’yı anti faşist, solcu kümelerin hepsini kapsıyormuş üzere genelleştirme yoluna giden evvelki Lider Donald Trump, kendisine karşı her protestoyu ‘Antifa şiddeti’ ya da ‘Antifa terörü’ diye niteleyip itibarsızlaştırmaya çalışıyordu. Birebir yolu tutan Zemmour, Marsilya’dan toz pembe paylaşımlarında anti faşist protestolara hiç değinmezken, “Antifa’nın daima peşinde olduğu tek kamusal kişi benim. Tek gerçek rakiplerinin ben olduğumu epey güzel anlamışlar” dedi.

5 Aralık’ta Paris’te düzenleyeceği mitingle cumhurbaşkanlığı adaylığını resmen ilan etmesi beklenen Zemmour, anketlere bakılırsa kıdemli çok sağcı önder Marine Le Pen’i geride bırakıp makamın sahibi Emmauel Macron’la birlikte cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tipine kalma potansiyeline sahip. Lakin ‘İslam’ın siyasal proje olduğu, Fransa ile uyumlu bir din olmadığı, Müslümanlarla göçmenlerin Fransa’yı ele geçirme tehlikesi bulunduğu, ötürüsıyla hepsinin gönderilmesi gerektiği’ telaffuzuyla yükselişe geçen Zemmour’un orta parmak işareti yapması kendisini müstakbel cumhurbaşkanı olarak sunan bir kişi için ‘uygunsuz’ bulundu.