Mihail Saakaşvili açlık grevini sonlandıracağını deklare etti

RAM

New member
Mihail Saakaşvili açlık grevini sonlandıracağını deklare etti
Gürcistan’da tutuklanmasından bu yana cezaevinde açlık grevini sürdüren Gürcistan’ın eski Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, avukatı Nika Gvaramia’ya gönderdiği bir mektup aracılığıyla açlık grevine son vereceğini belirterek birtakım kaidelerinin yerine getirildiğini söz etti.

Mektubunda, “Strazburg mahkemesinin sonucunı dikkate aldım ve açlık grevini durdurmaya karar verdim” diyen Saakaşvili kurallarını belirterek şu tabirleri kullandı:

Açlık grevi daha sonrası rehabilitasyon süreci, açlık grevi yönetme sürecinden epey daha karmaşıktır. Gldani Hastanesi’nin ne teknolojik şartları, ne de nitelikli sıhhat işçisi var. Üstelik bana azap eden kurum çalışanlarına inanmam mümkün değil ve bana karşı uyguladıkları şiddetin imgelerini gördünüz. Ayrıyeten, Strazburg Mahkemesi’nin bir gereği olan güvenlik ve ruhsal baskıdan korunma garantisi yoktur.
Gori Hastanesi’ni de büyük bir tehdit olarak görüyorum. Zira Rusya, kaldırılmamın ana müşterisi ve Rus işgal ordusunun özel kuvvetlerinden birkaç kilometre uzakta. Açlık grevi daha sonrası rehabilitasyonumu hangi fazlaca işlevli ve yüksek teknolojiye sahip kliniklerde ve hangi şartlarda geçireceğime sıhhat heyetinden karar vermesini rica ediyorum.
Kurulun sonucu tavsiye niteliğinde olmamalı, bağlayıcı olmalı, şartsız uyacağım ve yetkililer şartsız olarak uymalıdır. Bu durumda, bu karar alınır alınmaz ve bu kurumdan ilgili kuruma transfer edilir edilmez, açlık grevini derhal durduracağım.

Ayrıyeten Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafınca yapılan açıklamada ise, Saakaşvili’ye açlık grevine son vermesi tarafında çağırıda bulunuldu.

Gürcistan’ın eski Cumhurbaşkanı Saakaşvili, 8 yıl daha sonra geldiği ülkesinde mahallî seçimlere 1 gün kala 1 Ekim Cuma günü başşehir Tiflis’te gözaltına alınmış, akabinde Rustavi’deki 12. cezaevine sevk edilmişti.

Hapishanede tutuklu bulunmasına reaksiyon olarak başlatmış olduğu açlık grevini sürdüren Saakaşvili’nin sıhhat durumunun berbatlaşmasını engellemek gayesiyle Pazartesi günü bulunduğu cezaevinden başşehir Tiflis’teki 18. Gldani Cezaevi hastanesine kaldırılmıştı.