Muz yeme görüntüsü niçiniyle gözaltına alınan Suriyeli gazeteci özgür bırakıldı

RAM

New member
Muz yeme görüntüsü niçiniyle gözaltına alınan Suriyeli gazeteci özgür bırakıldı
TikTok’ta paylaşılan muz yeme görüntülerini haberleştiren ve daha sonrasında gözaltına alınan Suriyeli Orient News muhabiri Mecid Şamaa, özgür bırakıldı.

Şamaa’nın avukatı Mehmet Ali Hartavi, Reuters’a yaptığı açıklamada, gözaltına alındıktan daha sonra Gaziantep’teki bir geri gönderme merkezine gdolayılen Şamaa’nın hür bırakıldığı ve bugün İstanbul’a döneceğini söylemiş oldu.

Hartavi, Şamaa’nın kimselerle alay etme niyetinde olmadığını ve Suriyelilerin problemlerini ‘mizahi bir biçimde ele almak istediğini’ belirtti.

İzmir’de bir vatandaşın sokak röportajında “Ben muz yiyemiyorum, onlar kilolarca muz alıyor” kelamlarının akabinde Türkiye’de yaşayan Suriyeliler, Tiktok’ta ‘muz yeme’ akımı başlatmıştı.

Emniyet güçleri, kelam konusu paylaşımları yapanları gözaltına alıp hudut dışı etmek üzere İstanbul Vilayet Göç Yönetimi’ne teslim etmişti.

Öte yandan Şamaa’nın çalışanı olduğu Orient News, uzun bir vakittir İdlib’deki cihatçı kümelerle ortak hareket ediyor.

bir süre evvel kanalın bölgedeki faaliyeti, İdlib’i denetim eden El Kural temaslı Heyet Tahrir eş-Şam örgütü tarafınca yasaklanmıştı.