Myanmar’da askeri araç protestocuları ezdi: 5 meyyit

RAM

New member
Myanmar’da askeri araç protestocuları ezdi: 5 meyyit
Myanmar’ın Yangon kentinde orduya ilişkin bir araç darbe aykırısı göstericilerin ortasına daldı. Lokal basın tarafınca yapılan açıklamada, olayda en az 5 protestocunun hayatını kaybettiği, onlarca kişinin yaralandığı açıklandı.

Askeri darbeye karşı kurulan Ulusal Birlik Hükümeti (NUG) tarafınca yapılan açıklamada, “Silahsız barışçıl protestocuları vahşice, insanlık dışı bir biçimde öldüren terörist orduya kuvvetli bir karşılık vereceğiz” denildi. Mahallî basına açıklama yapan bir protestocu, bir aracın kendisine çarptığını ve düştüğünü belirterek, “Bir asker tüfeğiyle beni darp etti. Kendimi korumak için onu ittim. Kaçarken bana ateş etti. her neyse ki kaçmayı başardım” dedi. Darbeyle başa gelen askeri idare tarafınca ise çabucak hemen olaya ait resmi bir açıklama yapılmadı.

Myanmar’da ordu 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı niçiniyle 1 Şubat’ta idareye el koymuş, ülkenin fiili başkanı Aung San Suu Kyi başta olmak üzere bir fazlaca yetkili ve iktidar partisi yöneticisi gözaltına alınmıştı.