Oetker ve Fresenius şunu savunuyor: Girişimci milyonlar ister

RAM

New member

Oetker Fresenius’a Karşı: İki aile Almanya’nın en zenginleri arasında yer alıyor. Şimdi ise korkunç miktarda para yüzünden anlaşmazlığa düştükleri söyleniyor.

İki milyarder girişimci Dr. Arend Oetker (84) ve Ludwig Fresenius (80) yalnızca uzun süredir devam eden bir dostluğu değil aynı zamanda yakın bir profesyonel işbirliğini de paylaşıyordu. Oetker şu anda yönetici ortaktır ve “Bild”e göre, Fresenius Üniversitelerini de içeren en büyük özel eğitim kurumlarından biri olan Carl Remigius Fresenius Education AG’nin (CRFE) yüzde 45 hissesine sahip ikinci ana hissedarı olduğu söylenmektedir. . Ancak “Bild”in haberine göre şimdi ikilinin anlaşmazlığa düştüğü söyleniyor.

Her iki ailenin de başarısı geleneksel aile işletmelerine dayanmaktadır: Kabartma tozu Oetker’lerin zengin olmasına yardımcı olmuştur; Grubun şu anda yaklaşık 6,5 milyar Euro’luk (2022) toplam satışı var. Fresenius hanedanı tıbbi teknoloji sayesinde zenginleşti; Bugün bu isim, diğer şeylerin yanı sıra, maden suyu şişelerinin üzerindeki kalite damgasıyla da ilişkilendirilmektedir.

Oetker hisselerin yüzde 45’ine sahip

Son on yılda Fresenius eğitim şirketinin geliri istikrarlı bir şekilde arttı ve büyümeye devam etti. Fresenius Üniversitesi’ndeki öğrenciler ayda neredeyse 800 avroya kadar ödemek zorunda; Şirketin kendi rakamlarına göre şirketin 2022 cirosu 218 milyon euro oldu. Oetker ailesi gelişen işletmeye katıldı ve rapora göre şu anda yüzde 45 oranındaki hisselerin neredeyse yarısına sahip.

Ancak dijitalleşme nedeniyle pazar önemli ölçüde değişti ve Fresenius Grubunun gelecekteki yolu büyük bir zorluk haline geliyor. Şirket Bild’e yaptığı açıklamada, “Piyasa durumunun giderek zorlaştığının farkındayız” dedi. Tam da şu anda Oetker ve Fresenius’un artık anlaşmaya varması mümkün görünmüyor. Milyonları aşan bir anlaşmazlık var.

Bild’in haberine göre Oetker’ler şirketten çekilmek istiyor ve görünen o ki 58 milyon euroluk kar dağıtımı talep ediyorlar. Ayrıca Arend Oetker’in kızının da denetim kurulundan ayrıldığı söyleniyor. Bild’in ayrıca bildirdiği gibi Oetker hisseleri için satış görüşmeleri başlatıldı.

CFRE yönetim kurulundan “Bild”e ulaşan bir çalışan mektubundan da görülebileceği gibi, Oetker ile Fresenius arasında “tartışmalı tartışmaların ardından” bile henüz bir anlaşmaya varılamadı. Fresenius aynı zamanda kurumsal yönetimdeki değişikliği de bir “fırsat” olarak görüyor.