Pakistan’da cinsel istismar kabahatlerine ait yeni yasa: Kimyasal hadım yürürlüğe girdi

RAM

New member
Pakistan’da cinsel istismar kabahatlerine ait yeni yasa: Kimyasal hadım yürürlüğe girdi
Pakistan’da hükümet yetkilisi Waqar Hüseyin, Reuters’a yaptığı açıklamada, cinsel cürümlere yönelik süratli yargılanmanın önünü açacak maddeyi Çarşamba günü meclisten geçirdiklerini söylemiş oldu. Yürürlüğe giren yasaya göre, cinsel taarruz şüphelilerine ‘kimyasal hadım’ uygulanabilecek.

Pakistan Başbakanı Imran Khan, 2020 yılında ülkede artan cinsel akın kabahatleri ve iki çocuk annesi bir bayanın arabasından dışarı zorla dışarı çıkartılarak, silah zoruyla tecavüze maruz bırakılmasının akabinde ortaya çıkan kamusal reaksiyonla bir arada bu cezayı getirmek istediğini lisana getirmişti.

Kimyasal hadım, Polonya, Çekya, Güney Kore ve ABD’deki kimi eyaletlerde uygulanıyor.

Cinsel kabahatlere karşı kimyasal hadım usulü, dünyanın birfazlaca noktasında tartışılan konulardan biri. Biroldukca bayan, çocuk ve insan hakları örgütleri cinsel hatalara karşı hadım cezasının toplum öfkesini yatıştırsa bile bir ceza olamayacağını savunuyor. Memleketler arası Af Örgütü de cinsel cürümlere karşı daha sert cezaları tercih etmek yerine cinsel hücumların niçinlerinin araştırılması ve bunu önlemeye yönelik siyasetlerin düzenlenmesini istiyor