Rai Tayfunu’nun vurduğu Filipinler’de meyyit sayısı 100’ü aştı

RAM

New member
Rai Tayfunu’nun vurduğu Filipinler’de meyyit sayısı 100’ü aştı
Suratı saatte 195 kilometreyi bulan tayfun, biroldukça bölgede elektrik kesintisi ve önemli yıkıma sebep oldu.

Ülkenin orta ve güneydoğu kısımlarında tesirli olan tayfunun niye olduğu sel, şiddetli fırtına ve yıkımlarda hayatını kaybedenlerin sayısı 108’e yükseldi.

Filipinler’in merkezinde yer alan ve afetten en çok etkilenen kenti Bohol’un Valisi Arthur Yap, afette 49 kişinin ömrünü kaybettiğini ve 10 kişinin kayıp olduğunu belirtti.

Yap, vilayet idari hudutları içerisindeki belediye liderlerine acil yardım çalışmalarına takviye olmaları ve halkın besin, su üzere acil muhtaçlıklarını karşılamaları talimatı verdi.

Tayfunun yol açtığı şiddetli yağış ve fırtına, biroldukça köyde ağaçların devrilmesine, su baskınlarına, konutların ve yolların ziyan görmesine niye oldu.

Afetten yaklaşık 780 bin kişinin etkilendiği ve 300 bin köylünün tahliye edilerek inançlı bölgelere sığındığı kaydedildi.

Filipinler ordusu, acil yardım ve arama kurtarma çalışmalarına takviye için bölgeye asker sevk etti.

Bölgede incelemelerde bulunan Devlet Lideri Rodrigo Duterte, 40 milyon dolarlık yardım yapılacağını duyurdu.

Filipinler’de, her yıl ortalama 20 fırtına ve tayfun gerçekleşiyor.

Ülkeyi vuran en ölümcül tayfun olarak bilinen Haiyan niçiniyle 2013’te 6 binden çok kişi ölmüş ve büyük yıkım yaşanmıştı.