Roscosmos: NASA Liderinin 2022’nin birinci yarısında Rusya’yı ziyaret etmesi bekleniyor

RAM

New member
Roscosmos: NASA Liderinin 2022’nin birinci yarısında Rusya’yı ziyaret etmesi bekleniyor
Rus basınına konuşan Savelyev, şu an uçuşların bir daha başlaması için bir pencere aradıklarını, Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) Lideri Bill Nelson’ın Rusya’yı ziyaret edip Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos) Lideri Dmitriy Rogozin’le görüşmek istediğini doğruladığını tabir etti.

Savelyev, “hemen çabucak bir tarih belirlenmedi, fakat yıl sonuna kadar gerçekleşmesi pek mümkün değil. Gelecek yıl, yılın birinci yarısında olacağını gerçek manada düşünüyorum. Çapraz uçuşlar, UUİ’deki çalışmalar, burada nasıl birlikte çalışabileceğimiz gündemdeki mevzular içinde” tabirlerini kullandı.

Rus uzay ajansı Roscosmos’un Beşerli Programlar Müdürü Sergey Krikalev, 17 Kasım’daki açıklamasıyla NASA ile çapraz uçuşların bir daha başlatılması tarafında prensipte mutabakata vardıklarını, mutabakat metninin onay için Rus hükümeti tarafınca görüşülmekte olduğunu duyurmuştu.

Kozmonot Eğitim Merkezi’nin Lideri Maksim Harlamov, ABD’nin Crew Dragon uzay aracındaki uçuşlara hazırlık için dört aday seçtiklerini söylemişti.

NASA’nın Milletlerarası Uzay İstasyonu Program Yöneticisi Joel Montalbano da 6 Ekim’de, ABD’nin Roscosmos’la çapraz uçuşlar için mutabakat hazırlığında olduğunu, Rus kozmonotların 2022 sonbaharında ABD’nin aracıyla uzaya gidebileceğini tabir etmişti.

NASA’nın Beşerli Uçuşlar Programı Yöneticisi Kathy Lueders de 29 Ekim’de iki kurumun Milletlerarası Uzay İstasyonu’na (UUİ) yapılabilecek çapraz uçuşlar için ortak eğitim mümkünlüğünü incelediğini söylemişti.

UUİ’ye mürettebatlar 2011 yılından beri Rus uzay aracıyla gdolayıyor. Bu tarihtilk evvel ise ABD’li astronotların Rus uzay araçlarında, Rus kozmonotların da ABD’nin uzay araçlarında seyahat yaptığı bir sistem uygulanıyordu. 2020 yılında NASA bir daha çapraz uçuş sistemine geçilmesi için Roscosmos ile görüştüğünü duyurmuştu.