Saakaşvili, Tiflis mahkemesinde halka açık konuşma yaptı

RAM

New member
Saakaşvili, Tiflis mahkemesinde halka açık konuşma yaptı
Eski Gürcistan Devlet Lideri Mihail Saakaşvili, gözaltına alındıktan daha sonra birinci defa davalarından birinin görüldüğü mahkeme salonunda halka seslenerek, yaklaşık bir buçuk saat süren bir konuşma yaptı.

Saakaşvili daha evvel Facebook sayfasından destekçilerini duruşma sırasında mahkemenin önünde toplanmaya çağırmıştı. Siyasetçinin kurduğu Muhalif Birleşik Ulusal Hareket partisi üyeleri de protesto hareketlerinin devamına hazır olunması gerektiğini açıklamıştı.

Saakaşvili’nin konuşması Gürcistan’daki televizyon kanalları tarafınca canlı yayınlandı. Eski Gürcistan başkanının görülen davanın aslı hakkında konuşmasını isteyen savcı birkaç sefer kelamını kesse de hakim, Saakaşvili’nin devam etmesine müsaade verdi.

Konuşmasına Gürcistan’daki durumla ilgili retorik sorularla başlayan siyasetçi, “Ülkenin kalkınma suratını ve itici gücünü özlemiyor musunuz? Aşkı ve sıcaklığı, zaferi kutlamayı özlemiyor musunuz? Bütün bunları özlüyorsanız, bu biçimde bugün olanlara daima bir arada son vermeliyiz” diye konuştu.

Ukrayna’daki ıslahat teşebbüslerini hatırlayan ve Kiev’de kusursuz hissettiğini, üst seviye bir pozisyonda olduğunu, yüksek maaş aldığını ve kendini hiç bir şeyden mahrum bırakmadığını anlatan Saakaşvili, “Tüm bunları bir kenara koydum, süreksiz olarak bıraktım ve öldürülebileceğimi ya da mahpusa atılacağımı net olarak bildiğim Gürcistan’a geldim. Birçok kişi, aklımın başımda olmadığını söyleyip, yüksek bir pozisyona sahip, varlıklı biri olarak niye geri dönmek durumunda olduğumu soracak” dedi ve dönmesinin esas niçininin vatana duyduğu sevgi olduğunu vurguladı.

Ukraynaca lisanında de kısa bir konuşma yapan siyasetçi, “Ukrayna vatandaşlarını selamlamak isterim. (Burada olduğunuz için) sizlere hürmet duyuyorum ve takdir ediyorum. Azaba ve insanlık dışı muameleye maruz kaldığımı bilmenizi isterim. Ama ayaktayım. Bunu Ukrayna’da öğrendim. Sizlere son derece minnettarım” tabirlerini kullandı.

Gözaltına alınması ve cezaevinde kaldığı devrin kimi kısımlarının bilgilerinı paylaşan Saakaşvili, ilkokul öğretmenlerinden mektuplar aldığını ve onları okurken kimi vakit gözyaşlarını tutamadığını, ayrıyeten her gece düşünde Gürcistan’ı, Batum’u, Abhazya’yı gördüğünü anlattı.

Biroldukca yurttaşımın geri dönmem gerektiğini söylemiş olduği için döndüm. 15 yaşındaki oğlum bile geri dönme vakti geldiğini söylemiş oldu” diyen Saakaşvili, ayrıyeten annesi ve eski eşinin de dönmesi için yalvardıklarını kelamlarına ekledi.

Devlet Başkanlığı vazifesinde olduğu vakit içinderdaki muvaffakiyetlerini hatırlatan Saakaşvili, bu biçimdelar ülke iktisadının dört kat büyüdüğünü, meblağların ucuz olduğunu, ülkeyi ABD liderlerinin ve Avrupalı devlet erkeklerinın ziyaret ettiğini tabir etti, kendisinin ülkeden ayrıldığı vakitten bu yana Gürcistan’ın gelişmediğini lisana getirdi.

Saakaşvili’nin gözaltına alınması

Ülkesine 8 yıl daha sonra 1 Ekim’de dönen Saakaşvili, hakkındaki gıyabi mahpus cezaları niçiniyle gözaltına alınarak Rustavi kentindeki hapishaneye gdolayılmüştü.

Gürcistan Savcılığı, 2007’de muhaliflerin mitingini dağıtmak, İmedi televizyon kanalının kurucusu Badri Patarkaçişvili’nin mal varlığına el koymak, yolsuzluk, bakılırsavi berbata kullanmak ve bir milletvekilini dövdürmekle suçladığı Saakaşvili hakkında tutuklama sonucu çıkartmıştı.

Tiflis Kent Mahkemesi, Saakaşvili’ye bir cinayet davasında af yetkisini berbata kullandığı ve milletvekili Valeriy Gelaşvili’yi dövdürdüğü nedeni öne sürülerek gıyabında 6 yıl mahpus cezası vermişti.