Şili Kongresi, Devlet Lideri Sebastian Pinera’nın azil sürecini onayladı

RAM

New member
Şili Kongresi, Devlet Lideri Sebastian Pinera’nın azil sürecini onayladı
Şili Senatosunda yaklaşık 22 saat süren oturumun akabinde Pinera’nın azil sürecinin başlatılması, 3 ‘çekimser’ ile 67 ‘hayır’ oyuna karşı 78 ‘evet’ oyuyla Temsilciler Meclisinde kabul edildi.

Bu onayının akabinde Senato’da oylanacak azil sürecinin burada 3’te 2’lik çoğunluk tarafınca kabul edilmesi durumunda Devlet Lideri Pinera misyonundan azledilecek.

43 üyesi bulunan Senatoda 24 koltuğa sahip muhalifler, Pinera’nın azil sürecini resmileştirmek için iktidar yanlısı 5 senatörün oyuna muhtaçlık duyacak.

Senatoda da onaylanması durumunda İçişleri Bakanının, ülkeyi 120 gün ortasında devlet başkanlığı seçimine götürmesi gerekiyor.

Öte yandan Şili’de 21 Kasım’da devlet başkanlığı seçimi yapılacak.

Sosyalist vekilden yaratıcı tahlil: 15 saat konuştu

Şili Sosyalist Partisi Milletvekili Jaime Naranjo, Temsilciler Meclisindeki oturumda, karantinada bulunan milletvekili Giorgio Jackson’un oylamaya yetişebilmesi için konuşmasını yaklaşık 15 saat uzattı.

Naranjo, konuşmasına ait yaptığı açıklamada, “Ben ona (Giorgio Jackson) oylamada hazır bulunabilmesi ve bu biçimdece azil sürecinin onaylanması için bir dayanışma jesti yaptım. Şayet bir dayanışma jesti için beni etik konseyine şikayet edeceklerse bu benim için onurdur.” tabirini kullandı.

Jackson, Kovid-19’a yakalanmış bir şahısla temasta bulunduğu için pazartesi günü karantinada bulunuyordu.

Naranjo, konuşmasını uzatarak oylamanın salı günün birinci saatlerinde yapılmasını ve bu biçimdece Jackson’un oylamaya yetişebilmesini sağladı.

Pandora Belgeleri’nde Şili Devlet Lideri Sebastian Pinera’nın hissedarı olduğu Dominga maden projesinin 2010’da 152 milyon dolara satışında usulsüzlük yapıldığı tezlerinin yer alması niçiniyle Pinera hakkında soruşturma başlatılmıştı.

Azil süreci, Pinera’ya yöneltilen yolsuzluk tezlerinin akabinde ‘Devlet Liderinin anayasadaki dürüstlük prensibini ihlal etmesi ve milletin onurunu önemli biçimde tehlikeye atması’ suçlamalarıyla Temsilciler Meclisine sunulmuştu.