skandal | Gözetim yaptırımları denetçisi EY

RAM

New member

Wirecard iflas ettikten sonra EY, skandaldaki rolü nedeniyle yaptırıma tabi tutuldu. Denetçinin görevlerini ihlal ettiği söyleniyor.

Devlet denetleme kurumu, Wirecard skandalıyla bağlantılı olarak denetim şirketi Ernst & Young’a (EY) ve bireysel denetçilere yaptırım uyguladı. Denetçi Apas, eski ödeme hizmeti sağlayıcısının 2016-2018 yıllarındaki mali tablolarını incelerken, mesleki görev ihlallerinin kanıtlanmış olduğunu gördüklerini söyledi. EY, Pazartesi günü Apas sınavının tamamlandığının kendisine bildirildiğini doğruladı, ancak kararın detayları henüz bilinmiyor. EY bunları dikkatle inceleyecektir.

Apas’a göre denetim şirketi 500 bin avro para cezası ödemek zorunda. Ayrıca, iki yıl boyunca kamu yararına olan şirketler için herhangi bir yasal denetim yapmasına izin verilmedi. Apas, bunların sözde yeni yetkiler olduğunu söyledi. Mevcut yetkiler hariçtir. Bu nedenle EY, DAX şirketlerinden PwC, KPMG veya Deloitte gibi rakiplere verilen daha fazla prestijli test siparişlerini kaybetmekten korkmalıdır.

Apas’a göre, beş denetçi de 23.000 Euro ile 300.000 Euro arasında para cezasına çarptırıldı. Apas’ın bağlı olduğu Federal Ekonomi ve İhracat Kontrol Ofisi sözcüsü, toplam cezalar hakkında herhangi bir bilgi vermedi.

Vakadan alınan dersler

Bir sonraki adımda, Apas kararlarının hazırlanacağı ve etkilenenlerin daha sonra bunlara itiraz edebilecekleri söylendi. Apas tarafından bugüne kadar gerçekleştirilen en kapsamlı prosedürdür.

Bir şirket sözcüsü, EY’nin soruşturma boyunca Apas ile tam işbirliği yaptığını söyledi. Wirecard’daki dolandırıcılığın daha önce ortaya çıkmamış olması üzücü. Şirket bu olaydan önemli dersler çıkardı ve denetim kalitesini ve risk yönetimini güçlendirmek için kapsamlı önlemler aldı.

Wirecard, 2020 yazında, kurulun emanet hesaplarında saklandığı iddia edilen 1,9 milyar avronun bulunamadığını kabul etmesinin ardından çöktü. Eski Wirecard patronu Markus Braun şu anda Münih’te yargılanıyor. EY, eski Dax grubunun tahrif edildiği iddia edilen bilançolarını yıllarca test etmişti.