Sudan’da kaçırılan iki Türk vatandaşı kurtarıldı

RAM

New member
Sudan’da kaçırılan iki Türk vatandaşı kurtarıldı
Sudan’ın batısındaki Kuzey Darfur eyaletinde evvelki gün kaçırılan iki Türk vatandaşı, Sudan güvenlik güçlerinin düzenlediği operasyonla kurtarıldı.

Hartum Büyükelçisi İrfan Neziroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Faşir kentinde çalıştıkları elektrik santralinden meskenlerine gittikleri sırada kaçırılan mühendis Fırat Can Baran ile idari işçi Ömer Cünedioğlu’nun Sudan güvenlik güçlerinin operasyonuyla kurtarıldığını belirtti.

Neziroğlu, şunları kaydetti:

“İki gündür ilgili kurumlarla ağır irtibat halindeydik. Gösterdikleri ağır uğraş ve iş birliği için Sudanlı yetkililere teşekkür ediyorum. Biraz evvel vatandaşlarımızla telefonda görüştüm. Sıhhat durumları ve moralleri çok düzgün. Faşir kentine 180 kilometre uzaklıktaki Kabkabiye bölgesindeki bir askeri tesiste konuk ediliyorlar. Yarın sabah helikopterle Faşir kentine oradan da başşehir Hartum’a getirilecekler.”

Kuzey Darfur eyaletine bağlı Faşir kentindeki Türk elektrik santralinde çalışan 2 Türk vatandaşı ve Sudanlı sürücü, 7 Aralık akşamı işten meskene döndükleri sırada kimliği belgisiz bireylerce, ortasında bulundukları araçla birlikte bilinmeyen bir yere gdolayılmüştü.

Dışişleri Bakanlığı ve Türkiye’nin Hartum Büyükelçiliği, kaçırılan Türk vatandaşlarının kurtarılması için Sudan makamları nezdinde ağır teşebbüslerde bulunmuştu.