Süper zenginler ve aşırı kazançlar daha ağır vergilendirilmelidir.

RAM

New member

Oxfam, servet ve fazla kârın dünya çapında daha yüksek vergilendirilmesi gerektiğini talep ediyor. Zengin ve fakir arasındaki uçurum açılıyor.

Birçok insan Corona krizinin etkilerini cüzdanlarında hissediyor. Bu, cüzdanlarında daha fazla para olmasına rağmen, süper zenginler için de geçerlidir. Bir saçmalık, yardım kuruluşu Oxfam’ı bulur. Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu öncesinde STK, dünyanın dört bir yanındaki hükümetleri korona pandemisinin bir sonucu olarak yüksek serveti ve “aşırı kârı” daha ağır bir şekilde vergilendirmeye çağırıyor.

Fakir ve zengin insanlar arasındaki uçurum açılıyor. Oxfam Pazartesi günü yayınladığı bir raporda, 25 yıldır ilk kez aşırı zenginlik ve aşırı yoksulluğun aynı anda arttığını söyledi. Dünyada 828 milyon insan açlık çekecek. Federal Kalkınma Bakanı Schulze (SPD) bunu “tehlikeli bir bulgu” olarak nitelendirdi.

Federal hükümet fazla kazanç vergisi getirecek

Bu nedenle, eşitsizlikteki artışla mücadele etmek için Oxfam Almanya, federal hükümete aşırı kâr vergisi yoluyla “şirketlerden aşırı kriz kârlarını” çekmeye çağırıyor. Ayrıca Almanya’da servet vergisinin yeniden alınması ve “çok yüksek varlıklar” üzerinden bir defaya mahsus vergi alınması gerekiyor.

Ortaya çıkan ek hükümet gelirinin “eğitim, sağlık ve sosyal güvenlik sistemlerinin genişletilmesi ve kadın haklarının güçlendirilmesine” yatırılması gerekecekti. Bu amaçla, kalkınma işbirliği fonları da artırılmalıdır.

Kalkınma Bakanı Schulze, Oxfam raporunun yayınlanması vesilesiyle, “Zengin ve fakir arasındaki uçurumun küresel olarak genişliyor olması tehlikeli bir bulgudur” dedi. Pandemi, çatışmalar ve Rus saldırı savaşı, “zenginler daha da zenginleşirken” dünya toplumunu yoksulluk, açlık, sağlık veya eğitim açısından yıllar öncesine götürdü.

Schulze, “Dünya çapındaki eşitsizliği azaltmazsak, krizin üstesinden gelemeyeceğiz” uyarısında bulundu. Buna karşı koymak için sosyal güvenlik ağları inşa etmeye devam edeceğiz.”

En zengin yüzde bir önemli ölçüde zenginleşiyor

Oxfam’a göre, korona salgınının başlangıcından bu yana, dünya nüfusunun en zengin yüzde biri, küresel servet artışının yaklaşık üçte ikisini aldı. 2020’den bu yana, tüm milyarderlerin toplam serveti günde 2,7 milyar dolar arttı. Aynı zamanda 1.7 milyar işçi, enflasyonun şu anda ücret artışlarından yüksek olduğu ülkelerde yaşıyor.

Oxfam, 95 gıda ve enerji şirketinin 2022’de karlarını iki kattan fazla artırdığını ve 306 milyar dolar fazla kar açıkladığını ifade etti. Yardım kuruluşu, Dünya Bankası verilerine dayanarak, aynı zamanda dünyanın “küresel eşitsizlik ve yoksullukta muhtemelen İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük artışı” yaşadığını eleştirdi.

Oxfam Almanya sosyal eşitsizlik yetkilisi Manuel Schmitt, “Milyonlarca insan gıda ve enerji için nasıl ödeme yapacağını bilmezken, zamanımızın krizleri milyarderler için devasa servet artışları getiriyor” dedi. Şirketler ve onların “süper zengin” ana sahipleri “nihayetinde kamu yararına adil katkılarını yapmalıdır”.