Taliban, TV dizilerini bayanlara kapattı

RAM

New member
Taliban, TV dizilerini bayanlara kapattı
Bayanlara eğitim ve çalışma yasağı getiren Taliban hükümeti, TV ile ilgili yeni kurallar açıklamasına bayan yasağını da koydu.

Bayan gazetecilere örtünme mecburiliği

Dizilerde bayanların gözükmesini yasaklayan Taliban, ekrana çıkan bayan gazetecilerin başlarını örtmesi buyruğunu verdi. Örtünme çeşidine netlik getirilmezken, kimi gazeteciler kuralların muğlak ve her türlü yoruma açık olduğunu söylemiş oldu.

Afghanistan: Taliban unveil new rules banning women in TV dramas https://t.co/k4FFzFmgH3

— BBC News (UK) (@BBCNews) November 21, 2021

1990’lardaki birinci idare periyodunda de bayanlara eğitim ve çalışma yasağı getirip burka giyme zaruriliği dayatan Taliban’ın Afgan televizyon kanallarına gönderdiği son talimat 8 kural içeriyor.

Neler yasak kapsamında?

İslamcı örgütün
buyruklarına nazaran şeriat prensiplerine ve Afgan kıymetlerine ters sinemalar yasaklanıyor, adamların vücutlarının mahrem bölgelerini gösteren imajlar yasaklanıyor, dine ve Afganlara hakaret eden güldürü ve cümbüş programları yasaklanıyor, yabancı kültürel pahaları teşvik eden yabancı sinemalar yasaklanıyor.

Afgan TV kanalları kapanmak zorunda kalabilir

Afgan televizyon kanalları
ise genelde bayanların başrolde olduğu yabancı dizileri yayımlıyor.

Taliban’dan daima olarak şeriata uygun olmayan faaliyetlere müsaade vermeme açıklamaları gelmesine karşın, BBC’ye konuşan Afgan gazeteci örgütlerinden birinin üyesi Hüccetullah Mucaddedi, yeni kısıtlamaların beklenmedik olduğunu lisana getirdi.

Mucaddedi, yeni kuralların pratik olmadığını ve uygulanması halinde yayıncıların kapanması gerekeceğini belirtti.

Dünyadaki tek ülke

Daha evvel Taliban’ın kız çocukları ve genç bayanlara okula gitmeyip meskende kalma buyruğu, Afganistan’ı nüfusunun yarısının eğitim almasını engelleyen dünyadaki tek ülke haline getirdi.

Başşehir Kabil’in belediye lideri da bayan belediye çalışanlarına işleri bir erkek tarafınca yapılabildiği surece meskende kalmalarını emretti.

‘Şeriat uyarınca inançta olmaları için’

Taliban, çalışan bayanlara ve okuyan kız çocuklarına yönelik kısıtlamalarının ‘geçici’ olduğunu ve tüm işyerlerinin ve okulların onlar için ‘şeriat uyarınca güvenli’ olmasını sağlamak hedefiyle yürürlükte olduğunu argüman ediyor.