“Trafik ışığı planı yetersiz kalıyor”

RAM

New member
Isıtma geçişine karar verildi – ancak uygulanmaktan çok uzak. Montajcılar ve yalıtım teknisyenleri bunu bile yapabilir mi? Almanya’nın en iyi ustası Jörg Dittrich’e sorular.

Ekonomi Bakanı Robert Habeck (Yeşiller) istediğini yaparsa, Almanya gelecekte ısı pompalarıyla ısınacak. Her yıl bu türden yarım milyon sistem kurulacak ve böylece fosil yakıtlardan, gaz ve mazotla ısıtmadan uzaklaşma sağlanacak.

Bu projedeki bir darboğaz: bu ısıtma geçişini gerçekleştirecek olan ustalar. Birçok şirket şimdiden genç insan eksikliğinden şikayet ediyor – ve ardından çok sayıda usta ve şirket patronu önümüzdeki yıllarda emekli olacak. Şimdi bu soruna özel bir önem vermesi gereken kişi, yılın başından beri Alman El Sanatları Merkez Birliği Başkanı olan Dresden çatı ustası Jörg Dittrich’tir.

t-online: Bay Dittrich, evinizi nasıl ısıtıyorsunuz?

Jorg Ditrich:
Böylece ısınırım. Şaka bir yana, evde doğalgazlı ısıtıcım var. Benim çatı şirketimde durum farklı: biz esas olarak bir ısı pompasıyla ısıtıyoruz, sadece gerçekten soğuduğunda orada da bir gazlı ısıtıcı çalıştırıyoruz.

Bu, 2024’te ısıtma sistemi bozulursa bundan sonra ne yapacağınızı düşünmeniz gerektiği anlamına mı geliyor?

Evet, benim için işler oldukça basit olsa da: Koruma altına alınmış Wilhelminian tarzı bir evde yaşıyorum ama yakında bir bölgesel ısıtma bağlantısına sahip olacağız. Böylece yeni spesifikasyonları kolayca uygulayabilirim.

Bunu yüksek sesle söyleyebilirsin. Çünkü özellikle Dresden’de çok sayıda eski ev var, ama tabii ki Almanya’nın diğer birçok şehrinde de gelecekte bölgesel ısıtma almayacak – ve anıt korumasının bir ısı pompasının kurulmasını engellediği yerlerde. Yeni ısıtma kurallarını uygulamak pek mümkün olmayacak.

Jörg Dittrich kameraya bakıyor
Jörg Dittrich kameraya bakıyor

Jörg Dittrich (arşiv fotoğrafı): Çatı ustası kısa süre önce Alman Zanaatkarlar Merkez Birliği’nin (ZDH) başkanı oldu. (Kaynak: Monika Skolimowska/dpa/arşiv görseli/dpa-resimleri)

Trafik ışığı koalisyonunun kararlarından özellikle memnun değilmişsiniz gibi geliyor. Yeni yasa aslında esnaf için büyük bir ekonomik teşvik paketi değil mi?

İnanın bu kanun olmasa da esnafın yapacak işleri var. Bazı ticaretlerde, özellikle klima ticaretinde, birçok şirketin sipariş defterleri dolup taşmakta ve zor yetişmektedir. Ancak inşaat sektöründe yükselen faiz oranları ve yüksek finansman maliyetleri nedeniyle şu anda daha az inşaat siparişi alındığı hissediliyor. Örneğin binaların enerji tasarruflu yenilenmesi veya yeni evlerin inşası için acilen ihtiyaç duyulan kapasiteyi kaybetmemeye dikkat etmeliyiz. Planlama güvenliği, ekonomik bir teşvik paketi olmaktan çok, buradaki anahtar kelimedir.

Ancak iklimin düşük CO2 emisyonları için bir programa ihtiyacı var.

Bu doğru. Ancak Traffic Light’ın bunu başarma planı yetersiz kalır.

Ekonomi Bakanı Robert Habeck, gelecekte her yıl yarım milyon yeni ısı pompasının kurulmasını istiyor. Ancak bu, tüm evlerde böyle bir ısıtma sistemi ile çalışmanın ekolojik ve ekonomik açıdan mantıklı olup olmadığı sorusunu ortadan kaldırır. Bunun mümkün olmadığı veya çok verimsiz olduğu binalar da vardır. Bunu unutmamalıyız.

Nasıl daha iyi olabilir?

Benim önerim, öncelikle iyi yalıtılmış kaç tane ev olduğunu belirlememiz gerektiğidir. Bundan sonra ısı pompası numarasını ayarlayabiliriz.

Binaların uygunluğu dışında: tekne, personel açısından ısıtma geçişini hiç yönetebilir mi?

Tecritte, evet. Pompaların sadece montajı da bu ölçekte yapılabilir. Ama hepsi bu kadar değil. Birçok evde radyatörlerin değiştirilmesi, yerden ısıtmanın yeniden döşenmesi ve yeni izolasyon yapılması gerekiyor. Tüm bu faaliyetleri yürütecek insan eksikliği var.

Isı pompası: Öngörülebilir gelecekte ısıtma alternatifiyle ilgili sorunlar ortaya çıkabilir.  (simge resmi)
Isı pompası: Öngörülebilir gelecekte ısıtma alternatifiyle ilgili sorunlar ortaya çıkabilir.  (simge resmi)

Bir tesisatçı ısı pompasını kurar (sembolik resim): Isıtma sisteminin performansı büyük ölçüde evdeki yalıtıma bağlıdır. (Kaynak: hoş geldiniz/Getty Images)

Kaç tesisatçı, yalıtım uzmanı ve pencere inşaatçısı eksik?

Federal İstihdam Bürosu, şu anda tüm mesleklerde 150.000’den fazla işin boş olduğunu söylüyor. Bununla birlikte, tüm şirketler açık pozisyonlarını bildirmez – bu nedenle, merkez dernekte yaklaşık 250.000 boş pozisyonun bile boş olduğunu tahmin ediyoruz. Gelecekte, enerji ve hareketlilik geçişi için gerekli olan güneş enerjisi sistemlerini, ısı pompalarını ve elektrik şarj istasyonlarını kurmak ve binaları yalıtmak için ihtiyaç duyulacak birkaç bin ek vasıflı işçi eklemek zorunda kalacağız.