Tüketim durma noktasında: Yılın ilk yarısında -%0,5'te duruyor

Muqe

New member
O tüketim Yılın ilk altı ayında durgunluk yaşandı veKardeş -0.5%ancak yine de makul bir hedef olmaya devam eden yıllık +1% tahminlerinin altında. Bu nokta,Kalıcı Gözlemevi Confimprese-Jakala 2024'ün ilk yarısının nihai dengesini 2023'ün ilk yarısına kadar izleyen tüketim eğilimine göre. Ürün sektörleri ortalamanın etrafında hizalanmıştır. -0.3% oranında ikrammakbuz sayısındaki azalma nedeniyle. Ayrıca negatif alanda giyim-aksesuarlar -0,6% Ve diğer perakende -%0,7 Çeşitli sektörlerde her zaman yüksek oynaklık, hizmetler sektöründe daha fazla dinamiklik ve ev mobilyası sektöründe zayıflık ile karakterize olmuştur.

Satış kanallarına ilişkin olarak, önemli bir uyum görüyoruz alışveriş merkezleri ve ana caddeler, her ikisi için de ortalama -%0,4 civarında, seyahat +2,6% ile en dinamik kanal olarak kendini kanıtlıyor. Coğrafi düzeyde, en iyi performanslar Kuzey'de kaydediliyor, Kuzey-Doğu ve Kuzey-Batı -0,3% ile, Güney -1,4% ile daha zayıf ve Merkez sonuncusu, -2,2% ile kapanıyor.

“Yılın ilk yarısı hafif negatif bölgede kapandı, bu da tüketicilerin azalan harcama gücü ve jeopolitik istikrarsızlık nedeniyle temkinli bir tutum sergilediğini doğruluyor – yorumlar Mario MaiocchiConfimprese Araştırma Merkezi Müdürü: “Özellikle fiyatlarda daha belirgin bir eğilim görülen restoran sektörü için bu değerlerin, satın alma faaliyetlerinde belirgin bir azalma eğilimine ve/veya daha ucuz fiyat aralıklarına doğru bir kaymaya işaret ettiği belirtilmelidir”.

The Haziran Haziran 2023'e kıyasla %0,3'lük çekingen bir pozitif işaretle kapanıyor. Restoran sektörü %3,9 ile iyi durumda, onu %1 ile diğer perakende takip ediyor, her zaman çeşitli sektörlerin yüksek oynaklığı ile karakterize ediliyor: hizmetler daha iyi durumda, evle ilgili sektörler zayıf. Giyim ve aksesuarlar %1,8 ile en altta.

Alın satış kanallarıYerel mağazalar için +3,5% ile mükemmel performanslar, ardından alışveriş merkezleri geliyor, pozitif +1,6%. Ana caddeler daha zayıf, negatif -1,6%. Coğrafi bölgelere gelince, Kuzey, Kuzeydoğu +1,1% ve Kuzeybatı +0,3% ile öne çıkarken, Güney -4,0% ile sıkıntı çekiyor. Orta İtalya biraz negatif. Basilicata +4,6% ile iyi durumdayken, Friuli Venezia Giulia -4,1% ile düşüşte. İl şehirlerinde, Matera +5,5% ile en iyi performansı gösterirken, Udine -5% ile en kötü performansı gösteriyor.