VW elektrikli otomobil üretimini azalttı

RAM

New member

VW’de e-araba satışları hedeflerin gerisinde kalıyor. Emden’de bunun artık iş gücü için sonuçları var. Aşağı Saksonya hükümeti endişeli.

İş konseyine göre Volkswagen, zayıflayan satışlar nedeniyle Emden fabrikasında elektrikli otomobil üretimini geçici olarak azaltıyor. Fabrika tatillerine kadar önümüzdeki iki hafta içinde, kompakt SUV ID.4’ün ve yeni elektrikli sedan ID.7’nin ilk modellerinin üretimindeki geç vardiyanın iptal edileceğini söyledi. “Nordwest -Gazete” tarafından rapor.

Emden’deki bir VW sözcüsü gazeteye şunları söyledi: “Yıl sonunda ID.7’nin piyasaya sürülmesiyle fabrikanın kullanımının tekrar artacağından eminiz.” İş konseyine göre, işgücüne Pazartesi günü bilgi verildi.

Passat gibi içten yanmalı modellerin üretimi değişmeden devam ederken, E segmentindeki çalışanlar için üç haftalık fabrika tatili de bir hafta uzatılacak. Ayrıca, Emden’deki mevcut 1.500 geçici işçinin yaklaşık 300’ü Ağustos’tan itibaren artık istihdam edilmeyecek.

Müşteri isteksizliği “çok şiddetli”

İş konseyine göre, üretim kısıtlamalarının nedeni elektrikli araç satışlarının zayıflaması. Wulff, “Elektrik dünyasında müşterilerin isteksizliğini çok şiddetle fark ediyoruz” dedi. Müşteriler arasındaki belirsizlik büyüktür. Talep başlangıçta planlanan üretim rakamlarının neredeyse yüzde 30 altında. Wulff, vardiyaların azaltıldığı haberinin Emden VW iş gücü arasında hayal kırıklığı yarattığını söyledi.

İş konseyine göre, e-modeller için üçüncü bir üretim vardiyasının başlaması, başlangıçta Emden VW tesisinde sonbaharda planlanmıştı. VW’ye göre, ID.7’nin Emden’deki üretimine başlama münasebetiyle düzenlenen resmi tören ertelenecek. Bu nedenle modelin üretimi planlandığı gibi başlamıştır. İş konseyine göre, şu anda birkaç model önceden üretiliyor.

Ekonomi Bakanı Olaf Lies (SPD) kararı “anlaşılabilir” olarak değerlendirdi; ama aynı zamanda sektör için bir uyarı işareti görüyor. Lies, “E-arabaların tescil sayısı hala yüksek, ancak bizi endişelendiren şey, talepteki mevcut düşüş – sadece Volkswagen’de değil, tüm üreticilerde” dedi. Büyük ölçüde azaltılan finansman, muazzam bir zorluktur. KDV indirimi gibi yeni satın alma teşviklerinin tartışılması lehinde yalanlar söylendi.