VW patronu, Sincan’ın Uygur bölgesindeki fabrikanın bağımsız denetim sözü verdi

RAM

New member

Volkswagen, Çin’in Sincan eyaletindeki tartışmalı fabrikasını ilk kez kontrol ettirmek istiyor. İnsan hakları aktivistleri daha önce grubu defalarca eleştirmişti.

Volkswagen, Çin’in Sincan eyaletindeki tartışmalı fabrikasının bağımsız denetçiler tarafından incelenmesini istiyor. CEO Oliver Blume Çarşamba günü Hockenheim’daki bir yatırımcı etkinliğinde düzenlediği konferans görüşmesinde, “Kamuya tam şeffaflık sağlamak için şeffaf, bağımsız bir dış denetim planlıyoruz” dedi.

Oradaki insan hakları durumuyla ilgili şikayetler var ve bu endişeleri gidermek Volkswagen’in görevi. Blume, şu anda Çin’deki ortaklarla böyle bir incelemeyle ilgili iyi görüşmeler yapıldığını söyledi.

Urumçi şehrinde bulunan tesis, Çinli ortak girişim ortağı SAIC tarafından işletilmektedir. İnsan hakları kuruluşlarına göre, Sincan eyaletinde yaşayan Müslüman Uygur azınlığı Pekin’deki merkezi hükümet tarafından özel olarak baskı altına alınıyor.

“Sincan Polis Dosyaları” insan hakları ihlallerini öne sürdü

Geçen yıl, “Sincan Polis Dosyaları” olarak adlandırılan veri sızıntıları, Pekin’in “yeniden eğitim kampları” olarak adlandırdığı yerlerde tutulan çok sayıda Uygur vakasını belgeledi. Çin yönetimi, aralarında Der Spiegel, Bayerischer Rundfunk, İngiliz BBC, USA Today ve Le Monde gazetelerinin de bulunduğu medya derneğinin haberlerini “iftira niteliğinde” olarak nitelendirdi.

İnsan hakları aktivistleri, VW’yi tartışmalı bölgedeki fabrikaya bağlı kalmakla eleştiriyor. Diğer şeylerin yanı sıra VW, tedarik zincirinde zorla çalıştırmaya karşı çok az şey yapmalı. Öte yandan VW, yaklaşık 240 çalışanı olan fabrikadaki operasyonel işler üzerinde çok az etkiye sahip olduğunu savunuyor. Grup, “Sincan Polis Dosyalarının” aksine, orada insan hakları ihlaline dair hiçbir işaret olmadığını iddia ediyor. Mayıs ayındaki Yıllık Genel Kurul’da Hukuk Direktörü Manfred Döss, VW’nin dünya çapında zorla çalıştırmaya karşı durduğunu söyledi.