Yasadışı ve kayıt dışı ekonomide patlama: Değeri 200 milyonun üzerinde. Uyuşturucu ve fuhuş artıyor

Muqe

New member
ROMA – Yasa dışı ve siyahi faaliyetler arasında 200 milyar Euro'nun üzerinde para, yani kanunen izin verilen ancak vergi otoriteleri tarafından bilinmeyen faaliyetler. Bu, Istat'a göre 2022'de zirveye ulaşan sözde gözlemlenmeyen ekonominin ürettiği katma değerdir – mevcut en son veriler 201,6 milyar Euro, bir önceki yıla göre (184,0 milyar) %9,6 büyüme kaydetti.

Gözlemlenmeyen ekonominin GSYH üzerindeki etkisi, cari fiyatlarla 2021'e kıyasla %8,4 oranında büyüyerek büyük oranda sabit kalarak 2021'deki %10,0 seviyesinden %10,1'e ulaştı (yüzdeler, 2019'da gözlemlenen %10,8'in 0,7 puan altındaydı). pandemi).

Yasadışı GSYİH

2022'de yalnızca kayıt dışı ekonomi eşit katma değer üretti 19,8 milyara Euro ise yüzde 1,1'lik bir etki yarattı. 2021 ile karşılaştırıldığında, kayıt dışı ekonominin katma değeri 1,2 milyar artarak “önceki yılda görülen pozitif dinamiği hızlandırdı (+%5,6'ya karşı +%6,7”). Analistlerin tahminlerine göre yasadışı ekonominin cirosu 2017'ye geri döndü seviyeler Kovid'den önce.

Dünya Bankası, geride kalanların durumu giderek daha da kötüleşiyor: işte dünyanın en gerisinde en yoksul ve en borçlu olanlar

Brando Ricci *

18 Ekim 2024

Yasadışı mal ve hizmetlerin nihai tüketimi 1,6 milyar avro artarak 22,8 milyara yükseldi; bu, nihai tüketim harcamalarının toplam değerinin %1,9'una tekabül ediyor. “Artış çoğunlukla, 2022 için rapor edilen Ipsad anketinin (alkol ve diğer uyuşturucularla ilgili, Cnr kaynaklı İtalyan nüfus araştırması) güncellenmesiyle belirlendi. artış kullanım yaygınlığı eroin“.

“2019-2022 dönemine bakıldığında yasa dışı faaliyetlerin katma değerde 0,2 milyar, nihai tüketim harcamalarında ise 0,6 milyar artış gösterdiği, yıllık ortalama büyümenin sırasıyla yüzde 0,3 ve yüzde 0,8 olduğu, 2022'de yasadışı ekonominin genel değerini salgın öncesi seviyelerin üzerine çıkaracağız.”

İstatistik enstitüsü şöyle devam ediyor: 2022'de yasa dışı faaliyetlerdeki artış “büyük ölçüde uyuşturucu kaçakçılığının dinamikleri tarafından belirlendi” narkotik: katma değere ulaşıldı 15,1 milyar (2021'e kıyasla artı bir milyar), nihai tüketim harcamaları ise 17,2 milyar euro (artı 1,3 milyar) olarak gerçekleşti. Aynı dönemde bir tane de tescil edildi büyüme hizmetlerinin fuhuş: 2022'de katma değer ve nihai tüketim sırasıyla %4,3 ve %4,0 artarak 4,0 ve 4,7 milyara ulaştı.”

Cantiere Italia/2 – İstikrarsız çalışma: esneklikten güvencesizliğe nasıl geçtik

Valentina Conte ve Filippo Santelli

14 Eylül 2024

“Etkinliği sigara kaçakçılığı 2022'de kalıyor marjinalBu, tüm yasa dışı faaliyetler içinde katma değerin %3,4'ünü (0,7 milyar Euro) ve hane tüketiminin %3,6'sını (0,8 milyar Euro) temsil ediyor. 2019-2022 döneminde yasa dışı faaliyetlerle bağlantılı, özellikle ulaştırma ve depolama sektörüne atfedilebilen ilgili sektörlerin katma değeri 1,4 milyardan 1,6 milyara çıktı.”

Batık

'gözlemlenmeyen ekonomi Istat, GSYİH ile uyumlu bir şekilde büyüdüğünü vurguluyor. Cari fiyatlarla 2021'e kıyasla %8,4 büyüyen GSYİH üzerindeki etki, önemli ölçüde sabit kalarak 2021'deki %10,0'dan %10,1'e yükseldi. İstatistik Enstitüsü, 2022'de “ekonomide büyüme gözlemlenemeyeceğini” belirtiyor – kullanımına bağlı 10,4 milyar Euro'luk (+%11,5) bir artışa işaret eden, eksik beyanın yarattığı katma değerdeki trend etkili oldu. düzensiz çalışma (+3,7 milyar avro, 2021'e kıyasla +%5,6'ya eşit) ve yasa dışı faaliyetlerden (+1,2 milyar avro, %6,7 artış).

Üç bebek bakıcısından yalnızca biri kurallara uyuyor. “Aksi takdirde masraflar aileler için sürdürülemez hale gelir, yardıma ihtiyaç vardır”

Allegra Zanni

08 Ekim 2024

Diğer bileşenlerdeki 2 milyar doları aşan artış, bahşiş katkısındaki (nihai tüketim harcamalarındaki eğilimi takip eden) ve ailelerin aldığı kaçak kiralardaki artışa bağlanabilir”. batıkağırlığın daha fazla olduğu sektörler diğerleridir insanlara hizmetler' (sektörün katma değerinin %30,5'i), ticaret, ulaşım, konaklama Ve catering (%18,5) ve yapılar (%17,5).

Kayıt dışı ekonominin genel katma değer üzerindeki etkisinin istikrarı “heterojen sektörel dinamiklerin sonucudur. Tarım (-1,0 yüzde puan), inşaat (-0,8) için kayıt dışı ekonominin ağırlığında bir azalma olurken, gıda ve tüketim malları üretiminde (-0,6) ve diğer kişisel hizmetlerde (-0,5), buna karşılık eğitim, sağlık ve sosyal yardım sektörlerinde (+0,5 yüzde puan) ve mesleki hizmetlerde (+0,2) bir artış gözleniyor.”

İş kazalarının kara yılı: Yedi ayda 21 ölüm daha. Ve Mestre'nin Cgia'sı 1 Ekim'deki tıklama gününü reddediyor

28 Eylül 2024

'Gereğinden az beyan edilen', ticaret, ulaşım, konaklama ve yemek hizmetleri (sektörün toplam katma değerinin %11,2'si), diğer kişisel hizmetler ve profesyonel hizmetler (her iki sektörde de %11,1) için daha önemlidir.

2022'de düzensiz çalışmanın kullanımı istikrarlı (+%0,1) ve Istat'a göre “işletmeler ve aileler tarafından” “İtalyan işgücü piyasasının kendine özgü bir özelliği”. Düzensiz AWU'ların (tam zamanlı çalışmaya eşdeğer iş birimlerinin istatistiksel verileri) toplam içindeki yüzdesi olarak hesaplanan düzensizlik oranı, 2021'de yüzde 12,9'dan yüzde 12,5'e düşüyor. mütevazı büyüme düzensiz çalışma (+%0,1) ve düzenli işgücü girdisinde önemli bir artış. Düzensizlik oranının çalışanlar arasında bağımsız çalışanlara kıyasla daha yüksek olduğu doğrulandı (sırasıyla %12,7 ve %11,8), ancak bu fark azalıyor.